Забезпечити право громадян на інформацію – завдання державного рівня

http://jerait.com

Постановою №269 від 29 березня 2021 року Кабінет Міністрів України відніс газетний папір до переліку товарів, заборонених до ввезення на територію України з Російської Федерації. Правління Запорізької обласної організації  НСЖУ вважає за необхідне звернути увагу українських урядовців на потенційні проблеми друкованих ЗМІ через можливу заборону імпорту російського газетного паперу і висловити нашу позицію з цього приводу. В процесі обговорення питання членами Правління ЗОО НСЖУ були висловлені наступні позиції.

Володимир Дупак, заслужений журналіст України, головний редактор обласної газети  «Индустриальное Запорожье»:

- Постанова № 269 від 29 березня 2021 року, якою Кабінет Міністрів України відніс газетний папір до переліку товарів, заборонених до ввезення на територію України з Російської Федерації, є неприйнятною та має бути переглянута.

У разі, коли цього не станеться, буде завдано непоправної шкоди газетній журналістиці: через подорожчання газетного паперу тиражі газет зменшаться ще мінімум на 30-40 відсотків.

Геннадій Дерибас, заслужений журналіст України, головний редактор- генеральний директор обласної газети «МИГ»:

- Складається враження, що влада вирішила просто знищити друковані ЗМІ. До проблем з «Укрпоштою», які вже нав'язли у всіх на зубах, але, попри все, не вирішуються, з недолугим проектом нового Закону про медіа додалася проблема з газетним папером. 

Ми розуміємо політичну складову рішення Уряду, але ж треба було подумати, в якій ситуації опиняться всі друковані видання. Адже в Україні такий папір не випускається. То ж слід було на рівні держави (бо практично всі українські періодичні видання використовують російський папір) знайти і запропонувати альтернативу. Вирішити можливість постачання паперу з інших країн. У нас для цього є відповідні міністерства та відомства, які знають, як професійно вирішити питання.

Адже справа-то в принципі, державна – друковані ЗМІ забезпечують доступ громадян до інформації, висвітлюють політичне та економічне життя країни,  сприяють за допомогою друкованого слова патріотичному вихованню українських громадян, утвердженню  національної самоідентичності та громадянського суспільства.

Віктор Михайличенко, заслужений журналіст України, шеф-редактор міської газети «Південна зоря» (м. Бердянськ):

- Звичайно, газетярі проти такого рішення, яке стане ще одним кроком до знищення друкованих засобів масової інформації. Тим більше, що Жидачівський комбінат не виготовляє потрібний папір, хоча в 90-і роки ми його використовували.

Якщо вживаються подібні заходи, треба думати, чим замінити продукцію російського виробництва. Також певний час ми використовували польський папір, який, думаю, теж міг би бути доступний для нас.

Людмила Арман, головний редактор Токмацької районної газети «Таврія»:

- Постанова Кабміну про заборону ввезення з Росії в Україну газетного паперу – це нокаут для українських газет.

Ми з обуренням, та де там – в шоці, сприйняли постанову Кабміну про заборону на ввезення з Росії в Україну, зокрема,  газетного паперу.

Ми – друковані ЗМІ – патріоти і готові підтримувати вітчизняного виробника, друкувати газети на українському папері. Але на сьогодні в Україні немає жодного підприємства, яке виготовляє газетний папір в рулонах. Наша найближча сусідка – Білорусь - не зможе забезпечити нас достатньою кількістю газетного паперу, бо там, наскільки мені відомо, працює лише один комбінат. Значить, друкарням доведеться завозити папір з Європи, Китаю чи з-за океану. І це буде обходитися в рази дорожче. Вартість закордонного паперу вплине   і на вартість поліграфічних послуг.

Два тижні тому наші партнери вже підняли вартість друку газети «Таврія» на 10 відсотків. А тепер наскільки піднімуть? Ми, у свою чергу, змушені будемо піднімати вартість передплати на газету, але передплачувати дорогу газету зможуть одиниці (ми це вже, на жаль, відчули ще в 2017 році). Тож знову очікуємо на зменшення передплати і зниження тиражу газети. 

Ми вже ледь витримуємо удари від пандемії коронавірусу, від «Укрпошти», а тут - новий удар.  Постанова Кабміну про заборону ввезення з Росії в Україну газетного паперу – це, по суті, нокаут для українських газет, шлях до їх знищення.

Такої ж думки дотримуються і всі мої колеги, редактори 16 реформованих газет міст і селищ області, з якими я спілкувалася з цього приводу. А ще всі ми задаємося питанням: кому це вигідно?

http://jerait.com