Відкрите Звернення

http://jerait.com

Депутатам Запорізької міської ради,

міському голові Запоріжжя В. В. Буряку

Запорізьку обласну організацію Національної спілки журналістів України глибоко тривожить неприпустима і вкрай небезпечна правовим нігілізмом ситуація, яка склалася у відносинах журналістів місцевих ЗМІ, депутатського корпусу, особисто міського голови та чиновників виконкому міськради з журналістами з першого ж дня нинішньої каденції міської  влади.

З незрозумілих і надуманих причин  міський голова та посадові особи міської ради свідомо перешкоджають журналістам у виконанні їх професійних обов’язків – одержувати від першоджерел та розповсюджувати в суспільстві соціально важливу і актуальну інформацію про діяльність міської ради. На жаль, це не поодинокі випадки, така позиція вже стала системою у спілкуванні влади із ЗМІ. 

Нагадаємо приклади:

4 листопада 2020 року двох запорізьких журналістів не пустили на  позачергову сесію міськради. 

1 грудня 2020 року перша сесія Запорізької міської ради відбулася також без присутності представників ЗМІ та громадськості у зв’язку з карантинними обмеженнями.

21 грудня 2020 року друга позачергова сесія Запорізької міськради пройшла без участі журналістів. Під час сесії міський голова Запоріжжя Володимир Буряк відмовився виносити на голосування питання про присутність на сесії журналістів, бо вони не є представниками органів місцевого самоврядування.

За повідомленням Інституту масової інформації 22 грудня 2020 року головного редактора порталу “Гвозді” Богдана Василенка не пропустили на територію міськради, де в сесійній залі відбувалася презентація проекту міського бюджету Запоріжжя 2021 року, а 18 січня  йому відмовили в присутності  на засідання постійної комісії Запорізької міської ради з питань охорони здоров'я та соціального захисту населення. Це при тому, що інформація про засідання комісії була розміщена на сайті Запорізької міськради ще 15 січня. В повідомленні не було жодних застережень щодо присутності на засіданні журналістів чи представників громадськості.

За словами Богдана Василенка, його зупинили й не пропускали далі турнікета на першому поверсі міськвиконкому поліцейські та начальник відділу внутрішньої політики Сергій Шулдик. Він послався на те, немає відповідного розпорядження від Геннадія Наумова, нового секретаря Запорізької міської ради. 

Звідси виникають цілком логічні запитання до вищеназваних посадових осіб і до депутатського корпусу. Отже, яким Законом регламентоване право посадових осіб виконавчого комітету міської  ради перешкоджати журналістській діяльності? Одразу зазначимо, такого закону немає. Зате є Закон про засоби масової інформації, який передбачає кримінальну відповідальність за  такі дії. Це, по-перше. 

По-друге, чому посадові особи виконавчої влади беруть на себе невластиві їм функції визначати, як і в якому режимі працювати з журналістами депутатському корпусу, обмежувати право всієї запорізької громади на одержання інформації про багатогранну роботу міської влади. (Нагадаємо, ці самі посадові особи утримуються на наші податки, в тому числі – і журналістські). І громада  має право вимагати прозорості та відкритості влади. 

По-третє, на жаль, мусимо констатувати: складається враження, що така неконструктивна позиція влаштовує депутатів, яким запоріжці цю владу  довірили. Інакше, чому мовчать, адже мають всю повноту влади, щоб налагодити відкриту, системну і таку потрібну для суспільства співпрацю із засобами масової інформації?  Чиї ж інтереси захищають наші обранці?

Хочемо підкреслити: відмовки про локдаун і карантин не можуть служити виправданням такої недоброчесної позиції, оскільки Постанова Кабінету Міністрів «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 9 грудня 2020 року не містить обмежень діяльності журналістів. 

На жаль, неконструктивну позицію по відношенню до ЗМІ послідовно демонструє і міський голова В. В. Буряк, посилаючись то на локдаун, то на якісь незрозумілі обстави, пояснюючи  небажаність роботи журналістів на сесіях, на засіданнях комісій та інших заходах міської влади. Відсутність прозорості та зрозумілої системи у стосунках влади із ЗМІ не на користь спільній справі. 

Міська рада – відкрита публічна установа, обов’язок якої – якісно забезпечувати всі сфери життєдіяльності міста. І громадяни мають право знати все про її діяльність, а журналісти зобов’язані цю інформацію готувати і розповсюджувати через свої засоби масової інформації. Така у них робота. А плідна система співпраці влади і ЗМІ – в інтересах всієї громади.

Тому, шановні депутати, шановний міський голово, звертаємося до вас із закликом розглянути наше звернення на засіданнях комісій, в сесійній залі. Напрацювати такий порядок роботи із ЗМІ, який унеможливлює перешкоджання працівникам мас-медіа виконувати свої професійні обов’язки! Не діліть журналістів на «бажаних» та «небажаних», а забезпечте умови їх роботи на сесіях, засіданнях депутатських комісій та в будь-яких структурах міської ради відповідно до вимог Закону про ЗМІ та демократичних принципів свободи отримання і розповсюдження інформації, свободи слова. 

Секретаріат Запорізької обласної організації НСЖУ

http://jerait.com