Гра як благородна справа

 

Три Центри журналістської солідарності – в Запоріжжі, Івано-Франківську та Львові змагалися у інтелектуальній ігрі «Медіа-ринг».

Така форма популяризація інтелектуальних ігор серед працівників мас-медіа сприяє зміцненню товариських зв’язків між місцевими і внутрішньо переміщеними журналістами та між Центрами журналістської солідарності.

До того ж у заходу була благородні ціль - збір доброчинних коштів на лікування Данила Іщенка, військового журналіста Центральної телерадіостудії Міністерства оборони України «Військове телебачення України», який отримав тяжке поранення під час виконання службових обов’язків.

 Організаторами змагання виступили Національна  спілка журналістів України та Івано-Франківський центр журналістської солідарності. Перед початком турніру гравців привітав голова НСЖУ Сергій Томіленко, який побажав їм успіхів в благородній справі.

За запорізьку команду «Дніпровські пороги» грали відомі журналісти та науковці – Костянтин Олексеенко (сайт «Забор»), Валентин Терлецький (телеканал МТМ), Богдан Василенко (зараз - прес-офіцер полку «Гепард»), Юрій Костюк (доцент кафедри журналістики ЗНУ). Капітан команди – журналіст, волонтер, громадський діяч Віталій Семенюк. Збірна посіла третє місце та отримала почесні дипломи від НСЖУ.

Зібрані кошти будуть відправлені для Данила Іщенко.

Фото Дар’ї Зирянової

 

 

 

Центр добра і допомоги

Запорізький Центр журналістської солідарності НСЖУ віднині отримав ще одну – неофіційну назву. На зустрічі ветеранів місцевих ЗМІ з колегами-переселенцями з окупованих та прифронтових територій відомий журналіст і краєзнавець, колишній редактор газети «Голос Гуляйпілля» Іван Кушніренко назвав його Центром добра і допомоги.

- З перших днів нашого перебування на Запоріжжі, куди ми втекли від війни, Центр журналістської солідарності НСЖУ підтримує журналістів-переселенців і матеріально, і морально, - сказав Іван Кушніренко. - Ми можемо тут і попрацювати, бо є обладнані робочі місця, і одержати дієву підтримку у вирішенні своїх побутових проблем. А їх було чимало, бо всі ми виїжджали з під-обстрілів чи тікали від окупантів, як кажуть, у чому стояли. Вдячні і за гуманітарну допомогу, і за можливість спілкування з колегами, як от зараз, на цій зустрічі за дружнім столом. Всі  ми довго перебували в інформаційному вакуумі, а це для людини, а тим більше – для журналіста, нестерпно важко. Тому з перших хвилин зустрічі не можемо наговоритися. Національна спілка журналістів, створивши мережу таких Центрів, зробила велику справу, - підкреслив гуляйпільський журналіст.

Наші колеги-переселенці  Антоніна Букрєєва з Якимівки, Клавдія Галчанська, Тамара Курочкіна та Світлана Карпенко з Оріхова, Алла Шамрай з Енергодара, Вікторія Горбатко з Бердянська, Ніна Деркач та Іван Кушніренко з Гуляйполя, Валентина Аверіна з Лисичанська поділилися з учасниками зустрічі щемними та болючими спогадами і розповідями про побачене і пережите в окупації чи на прифронтовій території.

- Лінія окопів ВСУ проходила вздовж залізничного полотна прямо навпроти нашого будинку, - згадує Клавдія Галчанська. - В перші дні війни, коли ще було відносно спокійно, наші військові провели від нас собі світло, заходили до нашої хати. А потім почалися бомбування і обстріли. Хлопці нам кажуть: «Виїжджайте звідси, тут буде пекло». Ми виїхали, хоч машина й була вже трохи побита, добралися до Запоріжжя. А наші хлопчики в тому пеклі залишилися і тримають оборону. За кілька місяців боїв від нашої хати одні стіни залишилися. Я не знаю, куди ми будемо повертатися. А так тягне до рідного міста!

Антоніна Букрєєва згадувала жахи окупації. За її словами, найгіршим випробуванням була повна відсутність будь-якої інформації. Ніяковіючи, зізналася, що після того, як з великими труднощами вдалося вибратися з Якимівки до Запоріжжя, ніяк на може наговоритися, бо дуже не вистачало спілкування.

- Розумієте, ми жили в повній інформаційній блокаді. Не знаєш, з ким можна говорити, бо, на жаль, серед тих, кого я вважала до війни порядними, були і зрадники, і колаборанти. І ще. Мій будинок стояв поруч з відділком поліції. І коли я виходила на балкон подихати повітрям, бо на вулиці намагалася з’являтися тільки в крайньому випадку, не раз чула звуки катувань і плач людей. Це так страшно… Довелося відмовитись від давньої звички пити каву на балконі.

Кожна розповідь – крик душі, важкий емоційний спомин, як рятувалися від обстрілів, як прямо на очах  руйнувалося їхнє житло, яким моральним утискам  піддавалися журналісти на окупованих територіях.

Свої штрихи до цих сповідей додали і журналісти місцевих ЗМІ. Так під час спілкування склалася своєрідна усна збірка, об’єднана загальною темою: «Моя історія війни». Безпосередньо на зустрічі виникла ідея розпочати серію публікацій під такою назвою на сайті ЗОО НСЖУ, а згодом підготувати електронну версію збірки «Моя історія війни».

Під час зустрічі свої вірші  читали журналісти і письменники Пилип Юрик, Антоніна Букрєєва, Віктор Фоменко та Валентина Манжура, а Іван Кушніренко і Тамара Курочкіна презентували і подарували Центру журналістської солідарності свої нові книжки.

Супроводжував захід прекрасними патріотичними піснями співак і композитор, заслужений працівник культури України, член НСЖУ Анатолій Сердюк.

- Це була така віддушина, такий ковток свіжого повітря! Дякуємо, що допомагаєте нам, а особливо ж за те, що відігріваєте наші душі, - сказала в кінці зустрічі журналістка з Енергодара Алла Шамрай.  І всі з нею погодилися.

 

Валентина Бистрова. Світлини Юрія Зелінського

Цікава зустріч

В Івано-Франківському Центрі солідарності журналістів – знову презентація.  Цього разу сюди завітали студенти-першокурсники кафедри журналістики Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника разом із доценткою кафедри, співкоординаторкою Школи журналістики обласного журналістського осередку Галиною Пристай. 

Протягом кількох годин спілкування студенти дізналися про діяльність Центру журналістської солідарності, який створено на базі обласної скільки журналістів стараннями НСЖУ. 

Розпочинали роботу з отримання й відправки нашим колегам зі східних і південних областей бронежилетів і шоломів, відео- та фототехніки, які надійшли від міжнародних донорів, – розповіла координаторка Центру Вікторія Плахта. – А вже з квітня почали працювати з вимушено переселеними журналістами: надання психологічної та юридичної підтримки, гуманітарної й фінансової допомоги, різні тренінги, вебінари, «круглі столи» тощо. Тобто, Центр журналістської солідарності став дискусійним майданчиком із залученням фахівців різного профілю. Також створили всі умови для того, щоб наші колеги, які через війну знайшли прихисток в Івано-Франківську, в Центрі могли попрацювати – є необхідна оргтехніка і канцелярське приладдя, стабільний інтернет, мобільний зв'язок. Дбаємо й про їхнє культурне дозвілля.  

Спілкуючись зі студентами, Вікторія Плахта зазначила, що в Центрі журналістської солідарності завжди відчинені двері для представників різних мас-медіа. Зокрема, тут місцеві журналісти, які збираються у відрядження на деокуповані чи прифронтові території, можуть отримати захисне спорядження й тактичні аптечки. 

До зустрічі в Центрі долучилися й внутрішньо переміщені медійники – Роман Кривко, редактор «Українського радіо», й Ігор Піддубний, заслужений журналіст України. Вони розповіли про переформатування роботи в умовах війни, дали конкретні рекомендації, що необхідно для того, аби гідно відповідати на виклики часу, стати успішним журналістом. Студенти із зацікавленням слухали досвідчених медійників, задавали професійні запитання. 

Майбутні журналісти показали зацікавленість своєю професією та бажання розпочати якнайшвидше працювати. Також  трішки ознайомились із основами безпечної роботи й вмістом тактичної аптечки, змогли приміряти бронежилети і шоломи.

 

Ірина Блажненко

Фотовиставка «Обличчя війни» - історія подвигу

В Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ  відбулася електронна фотовиставка «Обличчя війни». Її журналістам-переселенцям та місцевим медійникам представили відомі запорізькі фотокореспонденти, що нині працюють на лінії вогню, Катерина Клочко – сайт 061, Дмитро Смол’єнко - агенція «Укрінформ» в Запоріжжі, який до Дня Незалежності України  нагороджений за свою роботу орденом «За заслуги» II ступеню, та Юлія Баришева - начальник відділу по роботі із ЗМІ і громадськістю головного управління з надзвичайних ситуацій в Запорізькій області.

Детальніше...

Подарунки для школи дітям журналістів-переселенців

Черговий благодійний захід проведено в Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ. Дітям журналістів-переселенців 1-5 класів вручено зручні шкільні рюкзаки з учнівським приладдям. Придбані вони за допомоги міжнародних спонсорів, Національна спілка журналістів України передала їх у всі шість Центрів журналістської солідарності.

Детальніше...