Хто такий фіксер та як ним стати?

http://jerait.com

Майстер-клас із серії «Українські фіксери: локальний контекст і глобальні виклики», організований за сприяння Інституту демократії ім. Пилипа Орлика, відбувся у Запорізькому центрі журналістської солідарності НСЖУ. Метою заходу була підготовка фіксерів, які допомагатимуть іноземним журналістам і групам, що висвітлюють війну в Україні.

Майстер клас провів Орест Семотюк – експерт львівської експертної групи Pylyp Orlyk Institute for Democracy, MAXQDA Trainer, кандидат політичних наук, докторант кафедри нових медіа Львівського національного університету імені Івана Франка.

Учасники тренінгу, а це -  понад 40 молодих журналістів регіональних ЗМІ та фрілансерів, журналістів-переселенців, студентів та викладачів факультету журналістики двох запорізьких вишів дізналися: хто такі фіксери та які їх основні завдання, якими є взаємини «журналіст-фіксер», як працювати з джерелами/інформаторами. 

Чимало уваги було приділено також питанням безпеки та етики в роботі фіксерів. А саме: що має і чого не повинен робити фіксер під час перебування в зоні бойових дій, як писати про «чутливі» теми, як формувати контент: чи обов’язкова при цьому драматичність?

Учасники майстер-класу обговорили також, як  мінімізувати наслідки професійного «занурення в травму» та як конструктивно організувати роботу у випадку, коли є різниця у політичних та ідеологічних уподобаннях журналіста і фіксера.

Журналісти були одностайними в оцінці майстер-класу:  потрібний, цікавий і надзвичайно інформативний захід. Особливо ж надихнулися викладеним на заході матеріалом молоді журналісти, фрілансери та студенти, деякі з них безпосередньо по закінченню майстер-класу висловили намір стати фіксерами.

Потрібною і цікавою була розмова  і для журналістів-переселенців.  Ось що сказала з цього приводу  головний редактор газети «Трудова слава» з прифронтового міста Оріхова.

- Нам теж було дуже корисно взяти участь у цьому майстер-класі. Адже, коли ми повернемося на свої деокуповані території, ми в силу обставин змушені будемо працювати не тільки над випуском газети. Але й певним чином виконувати роботу фіксерів. Бо журналісти приїдуть на територію визволених громад - і куди вони одразу підуть  за  інформацією, за допомогою - в місцеві редакції. Адже не кожен же має персонального фіксера. І ми, завдяки проведеному майстер-класу, тепер маємо і уявлення, і розуміння, як організувати їх роботу, як зробити її продуктивною і безпечною. А все це, врешті-решт, забезпечить наших читачів, слухачів, глядачів якісною і актуальною інформацією. Так що сьогоднішній захід корисний для всіх нас. Недарма ж зібралося на нього стільки людей. Вдячні за прекрасний захід Інституту демократії ім. Пилипа Орлика і експерту, тренеру Оресту Самотюку та нашому Центру журналістською солідарності.

Валентина Бистрова. Фото Сергія Біжка

http://jerait.com