Фільм «Дорога свободи» - запорізький внесок в історію відновлення Незалежності України

http://jerait.com

28 липня з нагоди Дня Української Державності у Запорізькому музеї феноменальної сили відбувся перегляд та обговорення документального фільму «Дорога Свободи» з його творцями - командою віжн-радіо «На дотик» та гуртом Barabanza.

«Дорога свободи» - документальна стрічка про унікальний запорізький внесок в історію відновлення Незалежності і державності України у 1991 році.

Відправною точкою ідеї  фільму стало 30 річчя проведення саме у Запоріжжі другого Всеукраїнського молодіжного фестивалю сучасної пісні та популярної музики «Червона рута», який виявився не просто передвісником Незалежності, а, певно, «крапкою» радянської доби в історії України. 

Відлуння фінального концерту фестивалю сягнуло світанку 19 серпня 1991, - горезвісного заколоту («путч ГКЧП»), що прискорив і вмотивував доленосне рішення тодішнього українського парламенту (Верховної ради УРСР) щодо проголошення 24 серпня 1991 року Державної Незалежності України. 

Присутність у Запоріжжі з 8го по 18 серпня 1991 р. представників української культурної еліти, сучасних самобутніх артистів, керівників національно-демократичного табору на чолі з В’ячеславом Чорноволом, святкова ейфорія, яка супроводжувала фестивальні події і контрастні за настроєм події наступного тижня того серпня, стали каталізатором доленосних суспільно-політичних змін в нашій країні.  

Враженнями від тих подій, унікальними спогадами, думками про здобуту державність і Незалежність у фільмі  поділилися учасники, переможці «Червоної рути-91»  та фестивалів наступних років, історики, які вивчали цей період, і журналісти, які висвітлювали події здобуття Незалежності.

На презентацію документальної стрічки «Дорога свободи» до Запорізького музею феноменальної сили  завітали також  безпосередні її герої, які поділилися у фільмі своїми спогадами про унікальність проведення фестивалю «Червона рута» у Запоріжжі та інших куточках України. Серед них, зокрема, доктор історичних наук, професор ЗНУ Федір Турченко,  голова Запорізької обласної організації НСЖУ Наталія Кузьменко, журналіст, співак і композитор Анатолій Сердюк,  викладач ЗНУ Павло Мірошниченко, учасники гурту Barabanza.

Після перегляду фільму, відбувся обмін враженнями. В обговоренні взяли участь як учасники зйомок, так і всі охочі. Модерувала захід головна редакторка віжн-радіо «На дотик», авторка сценарію фільму Ольга Вакало. У своєму виступі вона, зокрема, наголосила, що «ця документалка, в яку її творці вклали багато своїх власних почуттів до нашої країни і до нашого рідного Запоріжжя, яке було, є і буде Україною, фільм, герої якого Незалежність здобували і здобувають кожний і кожна на своєму фронті – це наш дотик до наближення Перемоги у нинішній, останній російсько-українській війні».

Людмила Долженко

Переглянути фільм «Дорога свободи» можна за цим посиланням

http://jerait.com