Гайтис Грутупс: «Тут я відчув напруження від війни»

http://jerait.com

У Центрі журналістської солідарності, який діє на базі Івано-Франківської обласної спілки журналістів, відбулася зустріч із Гайтисом Грутупсом, журналістом єлгавського видання «Zemgale Zinas» («Земгальські новини»). Латвійського колегу неабияк зацікавила робота Центру. Координаторка Центру Вікторія Плахта ознайомила Гайтиса з основними напрямами діяльності, розповіла, що вдалося зробити для працівників ЗМІ, які через воєнні дії вимушено замешкали на Івано-Франківщині. «У Центрі для вимушено переселених журналістів створено належні умови для роботи онлайн: є ноутбуки, інтернет, мобільний телефон, інша техніка. Тут з ними працює психолог, проводився тренінг із домедичної допомоги, інші заходи. Центр клопочеться про надання їм фінансової підтримки, продуктових наборів тощо. Щоправда, ми опікуємося не тільки вимушено переселеними, але й колегами з прифронтових територій, а також тими, хто висвітлює бойові дії чи їхні наслідки. Майже тридцятьом надіслали захисні комплекти, відео- й аудіоапаратуру, павербанки, кільком надали аптечки тактичної дії», – зазначила Вікторія Плахта.

В Івано-Франківськ Гайтис Грутупс приїхав із волонтерами благодійної організації «Agendum» із Риги, які протягом двох місяців здійснили 37 поїздок в Україну та перевезли понад 450 автівок для ЗСУ. «Цього разу привезли сім авто, – розповів латвійський журналіст. – Машини в досить хорошому стані. Їх   передали на кордоні військовим і зараз вони вже напевно на фронті. Я ж маю  підготувати матеріал про теперішнє життя Івано-Франківська – міста-побратима Єлгави. Відвідав декілька волонтерських центрів, мав розмови з внутрішньо переміщеними особами. Особливо зацікавила робота Центру журналістської солідарності, напрями його діяльності справді дуже важливі сьогодні для колег-медійників. Гадаю, такі центри доцільно відкривати й в інших містах України. Завдяки Івано-франківському Центру, поспілкувався з головою Донецької обласної організації НСЖУ, редакторкою з Маріуполя Оленою Калайтан, яка зареєстрована в Центрі, саме з нього починалася її адаптація в цьому місті».     

Гайтис Грутупс працює в щотижневику «Zemgale Zinas». Це єдина газета в місті, має свою інтернет-версію. Виходить за кошти передплатників. Час до часу є фінансування від Європейського Союзу на висвітлення певних тем. «Зеленою» є тема України, та поїздку в Івано-Франківськ ініціював із власного бажання. 

Латвійський журналіст розповів, що в його рідній Єлгаві працюють прихистки для українців. «Нещодавно приїхав дитячий танцювальний ансамбль із Харкова на виступ, – повідомив Гайтис, – і вже три тижні діти живуть у нас. Батьки їм кажуть не повертатися, бо тут безпечніше. За кілька днів перебування в Івано-Франківську я відчув на собі напруження від війни, та водночас відчув силу волонтерського руху та єдності українців».

http://jerait.com