Відбувся Конгрес Європейської федерації журналістів

http://jerait.com

Провести парламентські слухання щодо кризової ситуації в українських медіа; ухвалити програму підтримки українських незалежних медіа і створити Фонд підтримки медіа; втілювати в Європі спеціальні програми економічної підтримки українських журналістів та ЗМІ – ці та інші кроки для порятунку  незалежних українських медіа передбачені Резолюцією, яку ухвалив Конгрес Європейської федерації журналістів в Ізмірі (Туреччина).

Проєкт документа подала Національна спілка журналістів України, яку на Конгресі представляла перша секретар Спілки Ліна Кущ.

Делегати Конгресу висловили солідарність із  українськими журналістами, які працюють в умовах широкомасштабного російського вторгнення та потерпають від економічної і гуманітарної кризи, викликаної війною, йдеться в Резолюції.

Попри надзвичайно важливу роль журналістів у висвітленні війни, українські медіа опинилися перед загрозою припинення своєї діяльності. Серед головних кризових факторів – припинення надходжень від реклами, від продажу газет і передплати. У зонах бойових дій захоплені чи зруйновані редакції; багато журналістів були змушені залишити домівки чи місця роботи.

Тож, як ідеться в Резолюції, українські незалежні медіа та українські журналісти потребують екстреної підтримки.

Відтак, Виконком ЄФЖ (штаб-квартира у Брюсселі) звертатиметься до українського уряду, Європейського парламенту та Європейської комісії, міжнародних донорів з проханням втілити в життя основні пункти Резолюції.

Подаємо повний текст документа:

Щодо кризового становища українських незалежних медіа

(Звернення ЄФЖ, проєкт подано Національною спілкою журналістів України)

Делегати та учасники Загальних зборів Європейської федерації журналістів висловлюють солідарність із українськими журналістами, які працюють в умовах широкомасштабного російського вторгнення та потерпають від економічної і гуманітарної кризи, викликаної війною.

Агресія росії проти України спричинила сплеск уваги в різних країнах до роботи професійних медіа. Роль журналістів, які фіксують перебіг і наслідки війни, перевіряють факти і спілкуються з очевидцями та учасниками подій, надзвичайно висока.

Водночас в умовах війни українські медіа опинилися перед загрозою припинення своєї діяльності.

1. Всі моделі економічної незалежності медіа зруйновані. Припинилися надходження від реклами, від продажу газет і передплати, від партнерських колаборацій на теле- і радіоефірах тощо.

2. Медіа в районах бойових дій не можуть продовжувати свою діяльність через захоплення або обстріли будівель, майна, через руйнування логістики і партнерських зв’язків.

3. Багато журналістів були змушені залишити домівки, редакції і технічні засоби для роботи та переїхати до інших регіонів України або за кордон.

4. За відсутності доходів чимало журналістів стали працювати на волонтерських засадах. Однак журналісти, особливо в локальних медіа, не мають великої «фінансової подушки».

Тому українські незалежні медіа та українські журналісти потребують екстреної підтримки.

Незалежні професійні медіа є запорукою демократичного розвитку країни, натомість контрольована державою деструктивна пропаганда зміцнює диктатуру, які ми спостерігаємо на прикладі російського суспільства.

Загальні збори доручають виконкому ЄФЖ:

1. Звернутися до українського парламенту із закликом невідкладно провести парламентські слухання щодо кризової ситуації в українських медіа

2. Звернутися до українського уряду із закликом прийняти програму підтримки українських незалежних медіа і створити Фонд підтримки медіа не пізніше 1 вересня 2022 р.

3. Звернутися до Європейського парламенту та Європейської комісії з проханням розробити і втілювати спеціальні програми економічної підтримки українських журналістів та медіа

4. Звернутися до міжнародних донорів із пропозицією зробити одним із пріоритетів підтримку незалежних українських медіа як критично важливої сфери в умовах російського вторгнення до України.

5. Заохочувати розвиток прямої співпраці між національними спілками країн Європи і редакціями українських локальних медіа, які працюють на територіях бойових дій.

Прийнято Загальними зборами (Конгресом) ЄФЖ, місто Ізмір, 14 червня

Голова НСЖУ Сергій Томіленко  зазначив, що на пропагандистів чекають санкції, бойкот, відповідальність, розвінчування пропаганди та компенсації для українських ЗМІ. І все це коштом активів путінського режиму.

Деструктивна пропаганда, дезінформація та розпалювання ненависті до українців стали підготовкою до широкомасштабного російського вторгнення – нарівні з накопиченням танків, ракет, літаків і стягненням військових підрозділів до кордону з Україною.

Впродовж тривалого часу російська пропагандистська машина маніпулювала із суспільною свідомістю, в тому числі – в інформаційному просторі європейських країн. Деякі російські медіа фабрикували фейки, приховували важливу інформацію, чинили психологічний тиск на аудиторію, накладали табу на критику російського керівництва.

Активна участь російських пропагандистів у державній пропаганді і розпалюванні ворожнечі зробила можливим російське вторгнення до України.

Головні провладні медіа брешуть про те, нібито росія веде «спеціальну військову операцію», а не повномасштабну війну в Україні. Вони приховують правду про воєнні злочини російських військових у Бучі, Маріуполі та інших українських містах – так само, як приховували правду про MH-17. Вони мовчать про те, що російські ракети та артилерія вбивають мирних мешканців. Зверніть увагу – Телепрограми з Дмитром Кисельовим, Володимиром Соловйовим та Ольгою Скабеєвою сповнені ненависті до українців та закликів до знищення України.

Загальні збори ЄФЖ вітають рішення ЄС застосувати персональні санкції до російських ЗМІ, які беруть участь у створенні та поширенні пропаганди.

Водночас зауважуємо, що коло осіб, відповідальних за розпалювання війни, набагато ширше.  Серед них – провідні журналісти, працівники федеральних та локальних медіа, які усвідомлено працювали і працюють на посилення диктаторського режиму, порушуючи всі професійні стандарти.

Це не «війна путіна», як виправдовуються російські лідери думок. Це війна, яку всередині країни підтримує більша частина суспільства. І без участі багатьох (не всіх) російських журналістів у системній деструктивній пропаганді протягом багатьох років така підтримка і така війна були б неможливими.

Загальні збори ЄФЖ засуджують причетність багатьох російських пропагандистів до широкомасштабної війни в Центральній Європі.

Щоб приборкати агресора та унеможливити розв’язування таких воєн у майбутньому, потрібно винести уроки та об’єднати зусилля для боротьби з російською пропагандою європейських інституцій та національних спілок – членів Європейської федерації журналістів.

Загальні збори доручають виконкому ЄФЖ:

1. Звернутися до Європейської Комісії із проханням

•  включити до переліку осіб, щодо яких застосовуються санкції, не лише на прізвища, а на посади керівників державних ЗМІ Російської Федерації, а також а також їх безпосередніх фінансових партнерів;

•  включити до переліку осіб, щодо яких застосовуються санкції, керівників федеральних та місцевих медіа, які брали участь у піар-кампанії так званої «спецоперації».

2. Звернутися до інституцій ЄС із закликом знайти швидкий та ефективний механізм відшкодування збитків, завданих українським медіа, за рахунок арештованих активів тих, хто несправедливо отримав вигоду від російського режиму.

3. Звернутися до спілок журналістів – членів ЄФЖ із закликом

•  розвінчувати дезінформацію та російську пропаганду, спрямовану на європейську аудиторію.

На фото: перша секретар НСЖУ Ліна Кущ під час виступу на Конгресі ЄФЖ

http://jerait.com