Відбулася Всеукраїнська нарада редакторів

http://jerait.com

Скорочення працівників, втрата доступу до приміщень, брак коштів – ключові виклики перед українськими медіа в умовах війни.

Кожна третя редакція локального ЗМІ в Україні змушена була тимчасово призупинити свою роботу у звʼязку з широкомасштабним вторгненням росії. 15% редакцій мають у своєму штаті мобілізованих до ЗСУ журналістів. А найбільш актуальним питанням для 85% ЗМІ є заробітна плата.

Такими є результати дослідження  Національної спілки журналістів «Українські локальні медіа в умовах війни та економічної кризи». Його презентували під час Всеукраїнської наради керівників локальних медіа «Як вижити в часи війни».

Згідно з дослідженням, відчутною для ЗМІ є і проблема доступу до своїх приміщень. Понад 20% медіа не мають доступу до приміщення, яке займали до 24 лютого, або не можуть користуватися своїм майном і технікою. Із них 10% втратили доступ до приміщень через бойові дії, 9% – через окупацію. А в 5% редакцій пошкоджені або знищені будівлі чи майно.

Зменшення надходжень – із такою проблемою зіткнулася абсолютна більшість локальних видань. 87% говорять про втрату рекламодавців, 71% – про втрату доходів від продажу ефірного часу чи рекламних площ, 67% не отримують коштів за угодами про висвітлення діяльності з органами місцевого самоврядування.

У звʼязку із економією, медіа змушені скорочувати контент, штат, закривати частину проєктів чи рубрик і відмовлятися від нових проєктів. Зокрема, 30% редакцій відправили працівників у неоплачувані відпустки; 32% редакцій скоротили штат; 25% редакцій працюють без зарплати, а 40% редакцій зменшили зарплату і збільшили навантаження.Кадрова проблема також відчутна для місцевих ЗМІ, оскільки частина журналістів була мобілізована або добровільно пішла до лав ЗСУ (15% редакцій), у чверті видань журналісти виїхали за кордон.

Відтак, серед питань трудового законодавства, які першочергово хвилюють керівників локальних медіа, є: заробітна плата, безпека роботи та дистанційні умови роботи.

«Тривожною є ситуація, що значна частина колег (14%) констатують, що в найближчі 6 місяців вони серйозно розглядають питання закриття ЗМІ, – коментує голова НСЖУ  Сергій Томіленко. – Різке падіння доходів і негативні наслідки війни призводять до того, що довготривалих стратегічних планів ніхто не будує і наша галузь опинилися в категорії виживання – вижити хоч тиждень, місяць».

Зважаючи на виклики, які постали перед локальними медіа, Національна спілка журналістів ініціює створення Фонду підтримки українських ЗМІ за принципом платформи United24. Він дозволить залучати кошти міжнародних донорів для екстреної допомоги українським медіа. Ще один напрямок задля підтримки ЗМІ – створення сприятливого податкового режиму.

http://jerait.com