НСЖУ вимагає невідкладно провести парламентські слухання

http://jerait.com

Національна спілка журналістів України стривожена гострою економічною кризою в місцевих медіа, спричиненою пандемією COVID-19, відсутністю державної політики підтримки незалежності українських ЗМІ та бездіяльністю законодавців й урядовців в реалізації антикризових заходів у медійній галузі.

НСЖУ пропонує невідкладно, у першому півріччі 2022 р., провести спеціальні парламентські слухання на тему: «Стійкість місцевих ЗМІ як запорука свободи слова в Україні».

За даними опитування НСЖУ, за два роки 20% місцевих друкованих газет припинили свій вихід, а близько 10% регіональних телерадіокомпаній призупинили трансляцію в 2021. Решта ЗМІ скорочують штати, витрати, обсяг мовлення або контенту.

Спілка журналістів ще торік вийшла з пропозицією про ухвалення урядової програми підтримки місцевих медіа та створення Фонду розвитку регіональних  ЗМІ.  Однак замість роботи над такими невідкладними документами у Верховній Раді зареєстрували ініціативу про створення Державного концерну на базі Національної суспільної телерадіокомпанії України, Державного підприємства «Мультимедійна платформа іномовлення України» і Державного агентства України з питань кіно, що і без того звузить межі свободи слова та встановить додатковий диктат органів державної влади у сфері ЗМІ та призведе до нецільового використання коштів.

Так само зусилля парламентарів та урядовців зосереджуються на проштовхуванні законопроекту «Про медіа», який посилює державне регулювання всіх ЗМІ, але не сприяє вирішенню гострих питань інформаційної безпеки.

На превеликий жаль, розвиток вітчизняних медіа, насамперед місцевих, не є пріоритетним у роботі Міністерства культури та інформаційної політики, \ профільних комітетів Верховної Ради України, керівництва парламенту, а також Ради з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України.

Виходячи з вищенаведеного, Національна спілка журналістів України пропонує невідкладно, у першому півріччі 2022 р., провести парламентські слухання на тему: «Стійкість місцевих ЗМІ як запорука свободи слова в Україні» – за участі повноважних представників Верховної Ради України (Руслан Стефанчук), Кабінету Міністрів України (Денис Шмигаль), Офісу Президента України, Національної спілки журналістів України. В рамках слухань необхідно:

1. Заслухати доповідь Голови НСЖУ Томіленка С. А. про реальний стан справ із забезпеченням свободи слова в Україні та функціонуванням вітчизняних ЗМІ в умовах пандемії коронавірусу.

2. Заслухати звіт Міністра культури та інформаційної політики Ткаченка О. В. щодо розвитку сфери ЗМІ у 2021 р., основні напрямки роботи відомства у 2022 р. та дати належну оцінку діяльності цього органу державної виконавчої влади.

3. Заслухати інформацію генерального директора «Укрпошти» Смілянського І. Ю. про причини та наслідки провалу передплатної кампанії україномовної друкованої періодики на 2022 р. та заходи, котрі будуть вживатися для виправлення ситуації.

4. Заслухати інформацію Міністра інфраструктури Кубракова О. М. щодо створення пільгових умов для розвитку та роботи мережі роздрібної торгівлі україномовною періодикою у всіх містах, селищах та центрах ОТГ України.

5. Заслухати звіт Голови Верховної Ради України Стефанчука Р. О. щодо законодавчого забезпечення свободи слова та функціонування вітчизняних ЗМІ (особливо місцевих) у 2021 р. та на перспективу.

До парламентських слухань рекомендувати Президентові України Зеленському В. О., Голові Верховної  Ради України Стефанчуку Р. О., Прем’єр-Міністрові України Шмигалю Д. А. вжити вичерпних, у межах їхньої компетенції, заходів щодо ухвалення нормативно-правових та законодавчих документів щодо забезпечення в 2022 р.:

1. Створення та наповнення достатнім фінансовим ресурсом державного Фонду розвитку місцевих медіа.

2. Посилення соціальної підтримки й правового захисту журналістів. Працівники ЗМІ нерідко ризикують життям у зоні бойових дій, вогнищах пандемії або в епіцентрі техногенних катастроф.

3. Запровадження «податкових канікул» для редакцій до кінця карантинного періоду та впродовж 3 місяців після його офіційного завершення. Забезпечити неухильне виконання Постанови КМУ №306 від 22 квітня 2020 р., з внесеними змінами, якою затверджено Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби Covid-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, упродовж календарного року, а не з обмеженням 180 днів.

4. Надання редакціям пільгових кредитів для розвитку видань та збереження робочих місць журналістів. Встановлення пільгових тарифів на оформлення передплати та доставку друкованих ЗМІ в розмірі до 30% собівартості виготовлення одного примірника передплатного видання або компенсацію витрат на доставку преси в розмірі 50%. Доповнити перелік напрямів  використання коштів за програмою «єПідтримка» передплатою періодики.

5. Запровадження мораторію на підвищення тарифів на передплату й доставку періодики «Укрпоштою» до кінця 2025 р., сприяння розвитку мережі поштових відділень «Укрпошти», забезпечення пільгових умов для розповсюджувачів україномовної друкованої періодики для торгівлі вроздріб.

6. Розробка Цільової державної програми посилення інформаційної присутності українських ЗМІ (насамперед, місцевих) на територіях, які межують із окупованими районами Донбасу і Криму, а також із Республікою Білорусь. Програма має реалізуватися шляхом цільової бюджетної допомоги місцевим медіа Донецької, Луганської, Харківської, Херсонської, Волинської, Рівненської, Житомирської, Київської, Чернігівської областей, зокрема:

– запровадити цільову бюджетну компенсацію витрат на поліграфічні послуги й розповсюдження;

– надавати перевагу місцевим виданням та мовникам під час укладання договорів на висвітлення діяльності органів влади.

7. Для збереження мереж реалізації преси розробити і в законодавчому порядку затвердити зміни про внесення друкованих ЗМІ до переліку соціально значущих продуктів. Розробка дієвого механізму виконання норм про порядок висвітлення діяльності органів влади й місцевого самоврядування на рівних, паритетних засадах. Забезпечення обов’язковості оприлюднення рішень органів місцевої влади в друкованих ЗМІ.

8. Виконати норму Закону України «Про реформування державних
і комунальних ЗМІ» і виплатити всім реформованим газетам щорічної одноразової допомоги в розмірі 100 тис. грн.

9. Заборонити органам місцевого самоврядування виселяти реформовані друковані ЗМІ з приміщень, які вони займали до реформування без надання аналогічних площ або всупереч закону підвищувати орендну плату. Заборонити органам місцевого самоврядування видавати та розповсюджувати інформаційні бюлетені, які за періодичністю та змістом є ЗМІ, проте не зареєстровані у визначеному законом порядку.

Якщо кількість місцевих медіа скорочуватиметься такими темпами, як нині, то за п’ять років в Україні зникне половина локальних газет, телерадіокомпаній і онлайн-видань. Часу на «розгойдування» немає. Держава повинна надати невідкладну допомогу місцевим медіа.

http://jerait.com