Газетна галузь України і поштові тарифи

http://jerait.com

Вже другий раз поспіль Національна спілка журналістів збирала Всеукраїнську нараду редакторів газет,  – екстрену. На порядку денному – розгляд нових поштових тарифів та взаємодія між газетною галуззю України та національним поштовим оператором, зокрема, між «Укрпоштою», і видавцями українських газет та журналів. Крім редакторів та активу НСЖУ, в заході взяли участь генеральний директор АТ «Укрпошта» Ігор Смілянський, фахівці «Укрпошти» та Федерації профспілок України.

Ключові питання, винесені на розгляд учасників – проект постанови Міністерства інфраструктури щодо нових тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою, а також перспективи газетної галузі, які моделюються, виходячи з урядового рішення про переведення пенсій на банківські картки.  

«Цей проект наказу ініціювала «Укрпошта», він наразі проходить урядове обговорення. Новий регуляторний акт перебуває на розгляді представництва профспілок на національному рівні, водночас триває громадське обговорення проекту тарифів. Також Ми повинні скоординувати свої дії аби не допустити згортання доступу українців до друкованої преси», – зазначив, відкриваючи нараду, голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко.

Це дуже болюча тема для редакторів, зауважив він. Останнім часом з цього приводу надходить чимало звернено до НСЖУ. Колеги занепокоєні тим, що, всупереч домовленостям із керівництвом «Укрпошти»,  тарифи на приймання та доставку преси з першого липня 2021 року таки можуть зрости. Це питання обговорювалося й під час попередньої Всеукраїнської наради редакторів. Базова позиція НСЖУ та видавців – тарифи мають бути непорушними в рамках нинішнього сезону.

Проект наказу та його ідеологію представив генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський.

«Під час попередньої наради я говорив, що раз щось підвищується – значить, щось звідкись повинно взятись. Поточний тариф ми затвердили спільно з вами, виходячи з мінімальної заробітної плати 5000 гривень. Але мінімальна зарплата зросла до 6000, планується її збільшення до 6500 гривень з першого грудня. Ми з паном Томіленком дійшли згоди у тому, що чинні тарифи залишаються до кінця 2021 року, а нові тарифи затверджуються на нову передплатну кампанію з 2022 року», – сказав Ігор Смілянський.

По суті, зауважив він, «це буде означати, що «Укрпошта» носить ваші друковані видання по 6000 грн – 6500 грн, але отримує по 5000 грн., аби ви всі отримали своєчасні розрахунки цього року. Але цей компроміс буде можливий лише за умови, якщо буде скасовано постанову Уряду № 277 (щодо виплати пенсій на банківські картки). Якщо вона не буде скасована, ми просто фізично не зможемо виконати цю обіцянку».

Генеральний директор «Укрпошти» озвучив розрахунки, як запропоновані нововведення відобразяться у цифрах.

«Якщо постанова залишить все так, як є зараз, – це переведення всіх пенсіонерів (2 млн 500 тисяч осіб) із першого вересня примусово на картки, нам доведеться скоротить приблизно 14,5 тис працівників, з них 12 тис листонош. Навіть після цих скорочень «Укрпошта буде збиткова на 700 млн гривень», – констатував пан Смілянський. 

Другий варіант – переведення на картки всіх пенсіонерів у місті. 

«В селі всі залишаються пенсіонери, в місті всіх примусово переводять на картки. Ми втрачаємо десь 1 млн 110 тис пенсіонерів та скорочуємо приблизно 4500 працівників. Якщо в першому варіанті ми оцінюємо, що кількість друкованих ЗМІ впаде на 60 відсотків, по другому – на 22 відсотки, і ми все одно будемо збиткові десь на 300 млн грн., якщо ще й поштові тарифи не зміняться», – розмірковує гендиректор «Укрпошти».

Третій варіант – відмінити урядову постанову, і кількість пенсіонерів скоротиться на натуральний відтік.

«Це десь 8-10 відсотків. На жаль, він супроводжується відтоком передплати, бо немає пенсіонерів – немає з ким робить передплату. По третьому варіанту ми не плануємо значних скорочень, це десь 300-500 людей, згідно з падіннями обсягів», – зазначає Ігор Смілянський.

«Це не моя воля, так як працює регулювання, і колеги, які займаються тарифами, це знають. Але мені здається, що це менш важливе, ніж те, що просто не буде людей, які будуть робить передплату і тиражі, які ви зараз маєте», – резюмував він.

Редактори друкованих ЗМІ обговорили наслідки та ризики, до яких може призвести введення в силу згаданих змін. Вони наголошували на тому, що пан Смілянський раніше сам неодноразово говорив про те, пошта не буде доставляти пенсії за чинними тарифами. Фактично це керівництво «Укрпошти» ввело в оборот урядовців саму можливість ідеї відмови від послуг листонош під час виплати пенсій. Відтак журналісти змушені боротися з радикальними рішеннями не лише «Укрпошти», а й уряду.

«Ми всі пливемо в одному човні, але часто стаємо заручниками поштового оператора, який є монополістом. Ми дуже залежимо від різких рухів «Укрпошти» або рухів відносно «Укрпошти» з боку уряду», – сказав наостанок Сергій Томіленко. 

На нараді з серйозним аналізом ситуації, що склалася з доставкою передплатних видань та дієвими пропозиціями, як виправити ситуацію, виступили редактори українських видань, серед яких була і генеральний директор - головний редактор медіагрупи «Таврія» Токмацького району, член правління ЗОО НСЖУ, секретар первинної організації Людмила Арман.

http://jerait.com