Голова НСЖУ - про пріорітети Спілки

http://jerait.com

Голова НСЖУ Сергій Томіленко взяв участь у вебінарі «Розбудова незалежних ЗМІ для протидії політичному втручанню», який організувала Європейська Федерація Журналістів за підтримки фонду «Відкрите суспільство».

У своєму виступі він визначив ключові виклики для медіа та журналістів України. Це війна, адже Україна є жертвою російської військової агресії, недосконалі за, які можна розцінювати як атаки на свободу слова, політична поляризація суспільства і – звідси – журналістського середовища, бідність медіа, яка призводить до економічної залежності від олігархів та донорів, фізичні атаки на журналістів.

Пропонуємо вашій увазі деякі тези виступу Сергія Томіленка на міжнародному вебінарі.

Глобальний фактор, який провокує посилення різноманітних загроз для свободи слова і атак на журналістів, звичайно, - це війна. Україна – це країна, у якої окуповано частину територій, конфлікт є діючим, тому політичний порядок денний формується значною мірою не на риториці мирного часу.

На жаль, ми констатуємо, що зусилля влади спрямовані на лобіюванні законодавства, яке звужує права журналістів та ЗМІ.

При цьому, українське суспільство є надзвичайно поляризованим. Велика частина політиків та журналістів постійно шукають «поганих» журналістів і заохочують як онлайн-агресію, так і фізичні атаки радикалів.

В Україні надзвичайно високий рівень фізичної агресії щодо журналістів. За перші три місяці 2021 року наша Спілка зафіксувала 21 випадок застосування сили до журналістів або інциденти з підпалами майна.

Медіа в Україні є бідними, бракує коштів на медіа-ринку, великим є вплив на редакційну політику олігархів та донорів.

Законодавчі загрози свободі самовираження в Україні:

Влада активно просуває законопроекти, які суттєво ускладнять роботу медіа в Україні. Законопроект «Про медіа» пропонує включити онлайн-медіа та принт-медіа до жорстокого регулювання телевізійним регулятором. При цьому до телевізійного державного медіарегулятора у суспільстві є багато претензій щодо його політичної залежності від офісу Президента.

Понад 300 українських редакцій засудили урядовий законопроект про медіа. На жаль, влада не чує журналістів і планує «протягнути» цей закон через парламент під гаслами боротьби з «фейками», російською інформаційною пропагандою і, нібито, впровадженням європейських стандартів.

Медіа-середовище в Україні сьогодні поляризоване за політичними поглядами. Ми в НСЖУ не ділимо журналістів за їхніми поглядами і захищаємо усіх, закликаємо до солідарності. Це відповідає європейській практиці. Натомість, деякі медійні-ГО, які підтримуються європейськими урядами, прагнуть ділити редакції на «поганих» та «правильних», на «патріотичні» та «недостатньо патріотичні», на останніх вішають ярлик «проросійських». Серед них є медіа-ГО «Детектор медіа», яка свідомо дискредитує Спілку та багатьох українських журналістів, і цим заохочує атаки політиків та радикалів. Фактично просувається гасло, що захисники свободи слова і прав журналістів – не патріоти.

Економічна ситуація для багатьох медіа є кризовою. Провідні національні телеканали є власністю олігархів. Локальні медіа є бідними.

Ось результати актуального дослідження редакторів газет, в якому взяли участь 244 редактори. Фактично за час пандемії 10% газет закрилося, масовим є скорочення персоналу та заробітних плат.

На неприпустимо високому рівні  фізичні атаки на журналістів. Кожні 5 днів в Україні трапляється інцидент з фізичною агресією до журналістів.

Саме за цими напрямками і спрямовує свої зусилля НСЖУ, щоб захистити журналістів, відстояти їх права на професійну діяльність, а відтак – і всього українського суспільства на свободу слова, на отримання виваженої об’єктивної інформації про реалії політичного, економічного та соціального розвитку країни.  Свідченням цих зусиль є, зокрема:

Кампанія проти законопроекту «Про медіа» через колективні листи (до 300 підписів), звернення до Президента і Парламенту. За останніми даними  85% редакторів газет – проти цього закону!

Кампанія «Журналісти важливі» має на меті привернути увагу до ключової ролі професії журналіста (це особливо важливо в умовах пандемії. Створюємо сприятливий фон у суспільстві для лобіювання урядової підтримки для медіа. Навіть у Києві - розміщені біг-борди з цим слоганом.

Боротьба із безкарністю. Запроваджено щорічні публічні звіти керівництва Міністерства внутрішніх справ та Національної поліції. Діє спеціальна гаряча лінія оперативного реагування на випадки перешкоджання журналістській діяльності.

Кампанія на економічну підтримку медіа. Пріоритет для Спілки журналістів – допомога локальним медіа. Напрацьовано спеціальний антикризовий план, який обговорено у березні на нараді за участі 200 редакторів газет. Локальні медіа – це двигуни боротьби з дезінформацією та фейками!

Підтримка професійних стандартів – через підтримку зусиль Комісії журналістської етики.

В Україні медіасередовище дуже поляризоване та розділене, тому складно домовитись про спільний орган саморегулювання. Але якщо журналісти не керуються емоціями та політичними інтересами, то можуть успішно саморегулюватись.

http://jerait.com