Італія – країна історичних чудес. Помпеї

Rate this item
(2 votes)

Ось і я дозріла до відвідування всесвітньо відомого туристичного бренду - музею просто неба - міста Помпеї. Точніше, його руїн. Помпеї – це одне з найдавніших римських міст, розташоване на території провінції Неаполь в області Кампанія. Ще зі школи, вивчаючи історію Римської імперії, я знала про це місто.

Трохи   про те, що пригадується.  У 79 році до н.е. вулкан Везувій, що прокинувся, миттєво накрив місто хмарою попелу. Воно було знищене миттєво, перетворившись на камінь на багато століть. Майже через два тисячоліття його виявили і почали поступово відкопувати, відкриваючи типове життя давньоримських мешканців.

Вперше за межі Неаполю, де  тимчасово мешкаю,  я поїхала сама. Навчаюся орієнтуватися у передмісті. Тим більше у той напрямок – місто Салерно ми вже їздили дивитись новорічну ілюмінацію. Сестра дала цінні вказівки, і я рано-вранці, коли музеї світу безкоштовні, рушила в самостійну подорож. Все вийшло добре, і я вже сиджу в електричці. Попався добрий сусід, який теж їхав до Помпеї. Все пояснив, і я все зрозуміла! Десь через хвилин 20 ми були на станції, і мій співрозмовник провів мене до автобуса, який буквально за дві хвилини привіз мене до входу музею просто неба. Відвідувачів було багато, нас пускали «групами».

І ось я на заповітній території. Тепло, сонячно. Усі з картами. У мене в руках маленький путівник, щоправда, італійською мовою. Заглянувши туди, я пішла. куди дивляться очі. А дивилися вони з цікавістю на все. Вирішила приєднатися до екскурсії, і вона мене привела до величезного амфітеатру. Споруда, на арені якої ставилися спектаклі і проходили гладіаторські бої, побудована в 80 році до н.е.  Грандіозно! З боків знаходяться комірки для гладіаторів, які брали участь у боях.

Відвідувачів було багато, групи переважно італійські, але бачила і дві східні. Вулиці та дороги - гордість Римської держави - викладені обтесаним великим камінням, прокладеним дві тисячі років тому, служать  Італії досі. Я звернула увагу, що вуличні дороги викладені з коліями для коліс возів. А тротуари для пішоходів  - дрібним камінням із укладанням великих при перетині вулиць. Це виявляється. дуже цікавий римський винахід для дощової погоди.

Немає нічого цікавішого, ніж дізнаватися, як і що робили в давнину. Звичайно, від екскурсоводів багато можна дізнатися. Але я, проходячи вулицями міста, і сама здогадувалася, що це кухня, де стоять обігрівальні печі, або терми-бані. Хоча там скрізь прикріплено таблички з назвою будинку власника та номери об'єкта.

Досить добре відомо, як пекли хліб, але тільки Помпеї дозволили уявити цей процес від початку до кінця. Я натрапила на таку пекарню. Стояв стенд із роз'ясненнями та креслення ручних млинів. При розкопках  було знайдено приміщення пекарень з печами, в одній з яких навіть збереглися буханці, що згоріли. Усередині пекарень були розташовані один, або кілька незвичайних пристроїв із сірого міцного каменю. Це були ручні млини. Нижня їх частина являла собою товсту колону, що завершувалася зверху конусом, на який ставилася верхня частина, що нагадувала пісочний годинник, з отвором на всю довжину. Ще два квадратні отвори знаходилися з обох боків. Зерно привозили у мішках просто в пекарню, а там уже мололи муку, з якої замішували тісто. Зерно засипали у верхню частину млина, як у вирву, а в бічні отвори вставляли кам'яні бруси, які дозволяли обертати її навколо своєї осі. Для хорошої роботи потрібно по працівнику з кожного боку. Вже в XX столітті один з ручних млинів відновили, додавши потрібні частини, після цього вона почала справно молоти зерно, ніби й не минуло 2000 років. Так вчені дізналися точну продуктивність античних млинів, а також те, скільки борошна помпейські пекарі використовували для виготовлення хліба. Його не пекли жителі міста, а ходили за ним у такі пекарні.

Бродила я довго. Але час пройшов швидко, бо було дуже  цікаво. Дійшла я до вілли Містерій, де збереглися чудові настінні розписи, виконані в дусі культу  Діоніса, що розповідають про одруження (можливо, господині будинку). Розписи вілли Містерій дають ключ до  діонісійських обрядів. Фігури написані на повний зріст на характерному червоному «помпейському» фоні.

Пройшла Некрополь, де залишилися ще гарні склепи поховань багатих римлян. Там довкола розкинулися зелені лужка, де розташувалися групками окремі туристи перекусити. Я  наслідувала їх прикладу, хоча усередині міста збудували сучасну піцерію.  Ну, як без цього! Італійці зголодніли! Навколо теж на руїнах та постаментах сиділи цілі сім'ї.

Бачила я і зліпки людських тіл, які були покриті під шаром попелу. Під час виверження  вулкана  Везувій  та  загибелі  міста  загинуло від 2  до  16 тисяч  людей.  Близько 1000 тіл було знайдено під час розкопок, але в дуже цікавому вигляді. Люди були завалені попелом у тих позах, у яких загинули. У попелі утворилися порожнечі та їх заливають гіпсом, щоб отримати зліпок.

На території міста розташовано багато майстерень із реставрації керамічних виробів. І досі проводяться його розкопки, близько 25 відсотків території не досліджено. Назву Помпеї носять два міста. Перше — цілком собі живе маленьке містечко, друге — та сама знаменита Помпея, що була похована під попелом,  існує лише 150 років, бо вирісло при розкопках Помпеї і стало, по суті, містом-готелем для мільйонів туристів, які приїжджають подивитися на мертве місто.

Я прийшла до висновку, що за один раз усю територію не обійдеш, треба сюди їздити не один раз. Багато чого я не побачила з  того, що прочитала  перед відїздом сюди. Приїду ще раз.  Місто велике. Я показувала фото макета, розповідаючи про археологічний музей. До речі, всі знахідки творів мистецтва, які цікаві, вчені відправляли до Неапольського археологічного музею. Тому я спочатку там подивилася їх, а потім поїхала до самого міста Помпеї.

Світлана Костюк, фото авторки

Read 92 times Last modified on Понеділок, 13 березня 2023 13:07