Світловий тунель крізь час

Rate this item
(1 Vote)

Учора ми розмовляли із 75-річною литовкою пані Бронею, в будинку якої я мешкаю. Літня жінка поділилася побоюванням, що після тієї підтримки, яку держави Балтії надали Україні, для рашистів вони стали «ворогом номер два». Литовцям тривожно, але вони твердо стоять на своєму - як стояли 700 років тому, коли на мапі світу з’явилося місто Вільно.

Неспростовний історичний факт: 25 січня 1323 року великий князь литовський Гедемінас написав (чи, може, продиктував писцю) лист латиною, де запрошував християнських купців, військових, ремісників, землеробів і священиків переїжджати на жительство у столицю свого князівства Вільно. Поселення існувало іще раніше. Але перша письмова згадка про нього – саме в листі від 25 січня. І саме цю дату вільнюсці відзначають як день народження міста.

Звісно, програма святкування величезна. Воно розтягнеться на весь рік. Недарма 2023-й у Вільнюсі зустрічали біля ялинки у формі торта, на якій горіли 700 свічок.

Та мою увагу, насамперед, привернув П’ятий фестиваль світла, який розпочався якраз 25 січня. Їхала на нього із думкою, що в Україні зараз аж надто темно... А Вільнюс сяяв, вулиці Старого міста були повні народу, лунала музика... Що ж, маємо радіти за наших друзів, у яких велике свято.

У фестивалі взяли участь художники по світлу з Великобританії, Іспанії, Італії, Канади, Нідерландів, Франції та, звісно, Литви. Зокрема, відомий майстер Арвідас Буйнаускас створив «корону світла» над баштою Гедемінаса, у центрі якої буквально вогнем запалав державний прапор Литви.

Тема фестивалю: «Футуризм». На майданах і у дворах Старого міста діє 18 світлових арт-об’єктів. Зізнаюся, я відвідала лише три. На Катедральній площі – на стіні собора Святих Станіслава і Владіслава – відкрився «Портал часу» (десятихвилинне світлове шоу за мотивами історії Вільнюса). Тунель крізь час діє безперервно з 18-ї до 23-ї години. У дворі художнього музея – червоно-біла геометрична композиція. Але найбільше мене вразило світлове шоу в університетському дворі, на фасаді костьолу Святих Іоанів - Хрестителя та Євангеліста. Нічого не переповідатиму. Подивіться мої фотографії та відео-фрагменти. Нехай світло увійде і до ваших домівок, дорогі земляки!

Віталіна Московцева-Дорошенко (Вільнюс-Запоріжжя)

Read 272 times Last modified on Неділя, 29 січня 2023 11:01

Latest from
Notice: Undefined property: stdClass::$author in /home/myhostzp/nsju.zp.ua/www/templates/vt_magazine/html/com_k2/templates/default/item.php on line 435

Notice: Trying to get property of non-object in /home/myhostzp/nsju.zp.ua/www/templates/vt_magazine/html/com_k2/templates/default/item.php on line 435