Її позивний – «Матрос Джейн»

Оцените материал
(2 голосов)

На черзі – наша наступна розповідь з циклу «Особисто причетні» - заключного етапу Спецпроекту ЗОО НСЖУ «Журналісти Запоріжжя – Незалежності України!». В цих публікаціях ми розповідаємо про журналістів, які в різний час внесли свій вагомий вклад в становлення і розвиток нашої Незалежності. Лариса Мала – героїня цієї розповіді - відома на Запоріжжі тележурналістка, а нині, вже п’ятий рік поспіль – боєць морської піхоти в зоні бойових дій. Цьому рішучому кроку передувало 2 роки волонтерства по всьому фронту, в різних дивізіях і підрозділах під кулями і снарядами. Нині ж вона боронить Україну і її Незалежність, і наше мирне життя на передовій лінії вогню, на війні.

Про матроса Джейн – Ларису Малу (журналістський псевдонім – Кленович) розповідає її подруга по волонтерству, блогер, автор проекту «Завтра була війна» Вікторія Косенко.

З 2016-му нашу військово-волонтерську тусовку складно було здивувати будь-якої нової інформацією. Уже два роки йшла війна - біль, гнів, гордість розбурхували наші уми і серця, народилися нові Герої, відродилися вічні цінності ... Але ВЧИНОК запорізької журналістки, волонтера, Лариси Малої, сколихнув усіх нас, а багатьох змусив задуматися про своє істинне покликання в життя.

З 2014 року Лара волонтерила, їздила з гуманітаркою в зону АТО, знімала свої передачі-нариси про людей на війні. Кожен раз їй було складніше і складніше залишати тих, хто став рідним і близьким по духу, і повертатися додому в мирне життя. І нарешті, настав той момент, коли фізично вона сідала в машину і покидала підрозділ, а думками, душею і серцем залишалася на передовій, поруч зі своїми рідними бійцями. Настала "точка неповернення", коли з армії вже не повертаєшся. В кінці літа 2016 року Лариса Мала, на "граничному" віці, маючи дорослих дітей і навіть онуків, стала бійцем морської піхоти!

Ми зустрілися з Ларою під час її відпустки, в Запоріжжі. У затишній кафешці, за чашкою апельсинового кави, "Матрос Джейн" розповіла мені про свою військову історію.

"За освітою я музикознавець, викладала в 25 гімназії, потім 19 років пропрацювала журналістом на запорізькому телебаченні. Знімали різні передачі, однією з найважливіших для мене була програма" Полігон ". Близько семи років ми їздили по різних частинах і підрозділах, знімали сюжети, але в 2007 році, коли наша група приїхала на чергову зйомку в 55 бригаду, на КПП вийшов замполіт і сказав: "Їдьте, хлопці. Вам тут робити більше нічого. Армії немає ... У нас не залишилося солдатів, є кілька офіцерів, які ходять в наряди».

Коли почалася війна, я з перших днів збирала допомогу бійцям і передавала в АТО через знайомих. У травні подзвонили друзі з Києва і попросили: "Там наші хлопці, в полях, можеш зібрати допомогу по списку? Ти купи, а гроші ми віддамо!". Я взяла кредит і придбала все необхідне. Знайшла людей, які їхали в потрібному напрямку за саджанцями, вони завезли "волонтерку" бійцям в Краматорськ.

У перших рядах добровольців пішов захищати Україну мій друг і брат з Дніпра Юра Фоменко. Я поцікавилася, що потрібно хлопцям в їх підрозділі. Юра відповів, що без тепловізора вони "сліпі". Думала, що не зберу таких «деньжищ», але знаєш, за три тижні "наколядувала на «теплик" для Юри! ". З братом мого друга, Володею Фоменко, ми стали їздити в АТО щотижня, і допомагали всім, хто просив. Я бачила, як з нуля відроджується наша армія!

Один раз подзвонила подруга з Києва, яка працює на радіо "Свобода". Вона сказала, що в нашому запорізькому 23 батальоні, у 2-й роті, служать татари з Кримсько-татарської сотні Майдану, і їм необхідна волонтерська допомога. Поїхали до них разом з Володею Фоменко і Умід Джуракуловим. Умід замовив барана для своїх братів мусульман. Бійці ще довго цього барана згадували! На якийсь час ми "осіли" в 23 батальоні, але в одну з поїздок хлопці нам сказали, що у них вже все нормально, а ось бійцям з 79-ої бригади волонтери дуже потрібні. Так я познайомилася з десантниками з добробата "Фенікс" (3-й батальйон 79 бригади).

Досить тривалий час була волонтером 8-ої роти "Фенікса". Ну, як сказати "волонтером"?! Ми підтримували один одного, зріднилися з хлопцями, і звичайно, допомагали, чим могли. Благодійних фондів у мене не було, я "псих- одинак», і коли виникла термінова необхідність допомогти нашим з противокумулятивними екранами для БТР-ів, я продала з аукціону старовинну бабусину Біблію. Її купив монастир, дуже вигідно, і ми змогли обшити два БТР-а! Думаю, що бабуся мене пробачила б, адже захисна броня рятувала життя наших десантників!

Гроші тоді добувалися по-різному. Подзвонив мені якийсь хлопчина, сказав, що хоче передати на передову бінокль. Він купував для одного, але одного вже не знадобиться ... Зустрілися ми в кафе, я сказала, що обов'язково надам звіт, а хлопець каже: "Не треба! Це дрібниці, він всього лише 18 тисяч коштує! ..". Я познайомилася з Романом П'ятигорця і Ярославою Грімм. Ярослава і українська діаспора активно допомагали через кордони нашої армії, в тому числі оплатили решітки на десять БТР-ів. Перераховуючи чергову допомогу, Ярослава завжди говорила: "Привіт від швейцарських партизан!".

Десять місяців ми систематично допомагали "Фенікс", і ще всім, хто звертався за волонтерської допомогою. Коли у вересні 2015 року діти пішли на дембель, у мене як частина душі відірвалася, і вийшла порожнеча всередині…Але ... одним похмурим осіннім ранком подзвонила Катя, офіцер-психолог з 406-ї бригади. Вона повідомила, що формується новий батальйон морської піхоти, їм дуже потрібен волонтер, і дала контакти замполіта. Через тиждень я була у морпіхів, а потім ще через тиждень, і ще ... Ми припали один одному до душі з першого погляду: я - хлопцям, хлопці - мені.

У березні 2016-го в батальйон був призначений новий комбат - Вадим Сухаревский. Він прийшов відразу після поранення, представився просто: "Вадим". Замполіт додав: "Сухаревский". (Та ти шо!!! Хто ж нині не знає історію про молодого офіцера-десантника Сухаревського, котрий зробив навесні 2014-го перший постріл на цій війні, рятуючи своїх побратимів під Слав’янськом?! Я запитала: "Той самий ?!" А він: "Так точно!".

Наш комбат молодий, зухвалий, але в той же час дуже мудрий. Його в батальйоні люблять все, беззастережно, нескінченно. У квітні 2016-го я попросила у Сухаревського дати відношення у його батальон. Він сказав: "Нема питань!". Я: "Але мені під сраку років ... полтинник ...". Він: "А мені тридцятник, ну і що ?!". Комбат пообіцяв, що буде говорити з комбригом щодо відношення. Три місяці Вадим домагався позитивної відповіді, і нарешті дзвінок! У трубці радісний голос комбата: "Приїжджай до нас на полігон. Твоє відношення у мене!". Я заскочила додому, схопила "тривожний рюкзачок", і ввечері, щаслива, була вже на полігоні в Урзуфі. Я так не по-людськи хотіла в армію, що пройшла цю довбану медкомісію за тиждень! Всі крутили пальцем біля скроні: "Ти не зможеш, мужики не витримують! ..". А я знала, що зможу!

З призовного нас відправили в Полтавську «учебку». Я знову пройшла всі комісії, тести. Пам'ятаю висновок на моє тестування: "Має високий ступінь професійної придатності", але мені сказали: "Забирайте документи, і - з речами на вихід! У Вас граничний вік, ми не беремо!". Я боролася, говорила, що це незаконно ... Відповіли, що підуть на порушення закону, але мене не зарахують!

Я подзвонила Сухаревському: "Що мені робити?". Вадим сказав: "Їдь до Миколаєва!". Рвонула в Миколаївську "учебку". Заходжу на КПП, молодий сержант запитує: "Сину речі принесли?". Я відповідаю: "Ні, сама прийшла". Хлопчина від подиву весь обм'як і опустився на стілець ... Я показала документи, і сержант разом зі мною обійшов усі інстанції. На останній комісії суворий полковник запитав: "Чому Ви вирішили, що армія вас потребує?". Я відповіла чесно: "Скоріше, я в ній маю потребу!". Полковник дав "добро", і мене взяли на контракт.

В "учебці" ми проходили інтенсивний прискорений курс за один місяць - і КМБ, і спеціальність. Було нелегко, я схудла на 15 кг. Підйом о 6:05, поверталися в кубрик о 22:00 ... Місяць пролетів швидко. У частині ми прийняли присягу, і на початку вересня 2016-го я вже стояла в загальному строю на полігоні. Комбат обходив лад, вітався і знайомився з людьми: "Разведос? - Молодець!", "Снайпер? - Уважаю!". Наше відділення зв'язку стояло крайнім, я в самому кінці. Нарешті, Сухаревский підійшов до мене, глянув здивовано і сказав: "А з Вас, матрос Джейн, я просто в ах ... е!". Так у мене з'явився позивний "Матрос Джейн". У наметі мене вже чекали рідні мої хлопці ...

Про свої "пациків" можу розповідати нескінченно, і головне - у нас є унікальний комбат, нам ВСІ заздрять! Зараз я служу старшим радіотелефоністом в підрозділі мінометної батареї. Ще я "прес-матрос". Коли у Сухаревського не вистачає часу на спілкування з пресою та ЗМІ, він перемикає людей на мене, каже: "Всі питання до" прес-матроса ".

Позиції морпіхів завжди там, де "весело". Під Водяним обстріли не припиняються. Відразу я була "на нерві", але скоро звикла, як всі. Зараз вже не можу засинати в повній тиші. Стріляю я досить непогано, і потрапивши в підрозділ, спочатку засмучувалася - чому мені не дають стріляти ?! Мій командир "Вулкан" сказав: "Розслабся! Тут кожен робить свою справу - ми забезпечуємо якісний зв'язок!" Зв'язок "стріляє тільки в тому випадку, коли більше нікого не залишилося!".

Мій батько завжди з гордістю говорив мені: "Є така професія - Батьківщину захищати!". Я виконую свою роботу, і мені подобається це робити. У нас в батальйоні всі з любов'ю ставляться до своєї справи, і щиро люблять те, заради чого воюють, - Україну, сім'ю, друзів.

Як каже мій командир: "Життя - воно цікаве, але інколи бентежне". 29 серпня 2017 року комбат поставив завдання - зробити марш-кидок від нашого полігону під Урзуф до бази в Мелекіно. Це близько 60 км берегом, уздовж моря, по урвищах, по воді і камінню. На все виділено 16 годин. Це було нелегко, але круто! Навіть Сухаревский визнав, що по піску пересуватися на великі відстані складно. Під час марш-кидка я ще раз переконалася, що мої "вулканчики" мене завжди підтримають. І я не могла їх підвести! Ми йшли з 8 ранку до 2 години ночі - всього одна стоянка на годину. Дійшли всі !!! О другій годині ночі ми дали клятву морського піхотинця, і отримали чорний берет з рук нашого легендарного комбата! У той момент здавалося, що на тебе саме небо опустилося. Це непередаване щастя і гордість!

На війні часто вживаєш пишномовні вислови, і без цього не обійдешся, тому що там живеш на межі, і відчуваєш на межі! Я пишаюся своїм комбатом, командиром, своїми пацанами, пишаюся тим, що служу в морській піхоті! Це мій світ, я люблю його, і знаю, що це взаємно. Наші українські морські піхотинці реально нереально круті! Вони справжні у вчинках, почуттях, вони дихають по-справжньому! Вони беруть на себе відповідальність за мир в Україні, і буває ... розплачуються за це життям ... ".

Вікторія Косенко

Прочитано 43 раз Последнее изменение Воскресенье, 08 Август 2021 15:34

Последнее от
Notice: Undefined property: stdClass::$author in /home/myhostzp/nsju.zp.ua/www/templates/vt_magazine/html/com_k2/templates/default/item.php on line 435

Notice: Trying to get property of non-object in /home/myhostzp/nsju.zp.ua/www/templates/vt_magazine/html/com_k2/templates/default/item.php on line 435