Залучення студентської спільноти до фактчекінгу

http://jerait.com

Тренінг «Впровадження практики фактчекінгу в українських регіонах» відбувся на факультеті журналістики Запорізького національного університету.

З майбутніми журналістами спілкувалися викладач Могилянської школи журналістики Олексій Набожняк і журналіст StopFake.org – проекту, який займається неправдивою інформацією в Україні – Артем Бабак.

Програма заходу складалася з обговорення фактчекінгової сфери в Україні, пізнавальних частин: «Фактчекінг у світі та Україні», «Правда/Неправда/Напівправда. Базовий алгоритм перевірки інформації», «Можливі варіанти подачі брехні».

-Необхідно дбати про інформаційну гігієну, – вважає Олексій Набожняк. – Журналісти повинні перевіряти факти, джерела відомостей, розрізняти маніпуляції.

Мета подібних тренінгів – сприяння створенню фактчекінгових груп в українських регіонах, доказ існування реальних проблем у мас-медійній діяльності, підсилення громадського контролю за політичною, культурною і спортивною сферами.

-Повсякденна практика фактчекінгу – це змога підняти ланку життя, професіоналізму, – наголосив Артем Бабак. – Слова мерів, губернаторів, депутатів, керівників підприємств, громадських активістів потребують аналізу. - До речі, соціальні мережі – фактор поширення фейкових відомостей – посилання на сторінки чи записи у «Facebook», «Twitter» абощо мають перевірятися й аналізуватися.

Студенти дізналися про основні методи маніпулювання свідомістю: змішування причинно-наслідкових зв’язків, посилання на фейки, категоричні узагальнення та замовчування, своєрідна гра з цифрами і фактами, абсурдизування ситуацій тощо.

Викладачі пояснили базові алгоритми здійснення фактчекінгу: робота експертів (збір інформації, обробка аргументів), дослідників (аналіз отриманого матеріалу), зовнішніх експертів (оцінка майбутньої публікації).

Доповнили тренінг практичні завдання та приклади з української журналістики.

Наталія Гордибакіна, фото Даниїла Богомолова

http://jerait.com