Іти назустріч одне одному – це шлях до порозуміння

http://jerait.com

Прес-центр «Журналіст», де проходив круглий стіл на тему: “Інформаційні потреби внутрішньо переміщених осіб: як покращити комунікацію між владою, переселенцями, НДО, волонтерами та ЗМІ і забезпечити доступ до важливої інформації, ледь вмістив усіх бажаючих взяти участь у дискусії - гостей і представників міських і обласних ЗМІ та запорізьких телевізійних каналів.

Засідання проводилось Інститутом демократії імені Пилипа Орлика (Київ) за підтримки Інтерньюз Європа через Інтерньюз Нетворк. В ньому взяли участь: модератор проекту Світлана Єременко - виконавчий директор Інституту демократії, Валентина Кузик - консультант зі зв'язків з медіа Інтерньюз Європа, Тара Пейнтер - провідний експерт проектів програми розвитку Міністерства міжнародних справ Канади, Амаль Ель-Атіфі - перший секретар програми розвитку Посольства Канади в Україні, Ігор Мєщан - директор департаменту соціального захисту населення Запорізької ОДА, Ганна Дворна - в.о. радника міністра соціальної політики України з питань внутрішньо переміщених осіб, Анастасія Перепелиця – переселенка з Донбасу і одночасно - в.о. радника міністра соціальної політики України з питань внутрішньо переміщених осіб, Микола Головань - заступник начальника управління з питань внутрішньо переміщених осіб ДУ МНС в Запорізькій області, Ганна Чернова - керівник проекту “Улыбка ребенка”, Олексій Нагорнов - представник БФ “Сантіс”, Тетяна Сидоренко – переселенка, співзасновник ГО “Донбасская инициатива “Мост”, Валерій Зотов - голова БФ “За правду!”, керівники місцевих ЗМІ.

Валентина Кузик розповіла присутнім про моніторинг, проведений Інститутом Демократії імені Пилипа Орлика, протягом 2015-2016 років в різних регіонах України щодо подачі у пресі неперевіреної або некоректної інформації, яка викликає протистояння у суспільстві та налаштовує переселенську громаду проти влади та навпаки. Дослідження з цього приводу показали, що тема та питання життєдіяльності внутрішньо переміщених осіб недостатньо висвітлюються медіа ресурсом та становлять приблизно 1 %. 

В обговоренні ситуації з подачею та розміщенням інформації, важливої для внутрішньо переміщених осіб, взяли участь представники громадських організацій як переселенців, так і волонтерів, представники влади та керівники деяких ЗМІ. Перші озвучили свої проблеми, яких є достатньо. На їх думку, слід покращити доступ внутрішньо переміщених осіб до офіційної інформації та рішень місцевої та центральної влади. Переселенці почасти не довіряють ЗМІ, особливо ж, центральним телеканалам, не завжди позитивно ставляться навіть до публікацій “успішних історій” внутрішньо переміщених осіб, які знайшли роботу і стали частиною місцевої спільноти.

Представники ж влади та благодійних фондів, взявши до уваги думку співрозмовників і погоджуючись, що комунікації з переселенцями треба покращувати, водночас зазначали, що в Запоріжжі, де зареєстровано 118,8 тисяч внутрішньо переміщених осіб, з перших днів надається інформаційна, правова та гуманітарна підтримка, вирішуються питання облаштування житла за участю німецьких інвесторів, працевлаштування, проводяться різнопланові заходи для переселенців. В області стартував проект «Підтримка підприємців з числа внутрішньо переміщених осіб», за участі у якому можна одержати від 10 до 25 тис. грн. на розвиток власного бізнесу. 

Керівники ЗМІ, в свою чергу, розповіли, як вони висвітлюють життя і проблеми внутрішньо переміщених осіб, погоджуючись з деякими зауваженнями, водночас закликали переселенців та благодійні і волонтерські організації, які ними опікуються, з свого боку більш активно співпрацювати із ЗМІ, іти на контакт, разом працювати.

Як наголосила головний редактор газети «Запорізька правда» Наталія Зворигина, запорізька спільнота витримує екзамен на зрілість та виконує місію консолідації. Інші учасники круглого столу, керівники ЗМІ та журналісти, що пишуть на тему переселенців, розповіли про те, як цю тему висвітлюють ЗМІ і поділилися своїми думками стосовно її поліпшення.

Підсумовуючи результати круглого столу, Світлана Єременко зазначила,що Запоріжжя - восьме місто, в якому було проведено цей важливий діалог. І в нашому місті він суттєво відрізняється складом присутньої аудиторії: це і представники адміністрації, чисельні журналісти, благодійники, волонтери, самі переселенці, журналісти. І ця аудиторія є свідченням того, що в нашому регіоні комунікаційна робота та правова допомога ведуться на кращому рівні, ніж в цілому по країні.

Присутні висловили готовність до співпраці і взаєморозуміння, бо саме у цьому – ключ до успіху у вирішенні всіх, навіть найскладніших проблем людей, які опинилися в такому непростому становищі, та побажали одне одному додержуватися журналістської етики, толерантності, і, насамперед - миру та злагоди. Бо як відзначив один із журналістів-учасників круглого столу, «нас можуть вилікувати тільки час і любов».

Олена Морозова

http://jerait.com