Справи журналістські

http://jerait.com

Відбулося чергове засідання секретаріату ЗОО НСЖУ. На ньому обговорили хід підготовки до благодійного вечора «Запорізькі журналісти запрошують». Ініціатором його проведення стала Майя Костянтинівна Мурзіна - куратор ветеранської журналістської організації від секретаріату. Вона ознайомила присутніх зі сценарієм заходу, відзначила проблеми, які ще слід вирішити. Члени секретаріату долучилися до цієї роботи.

Також на засіданні розглянуте звернення в обласну організацію НСЖУ головного редактора газети «Горожанин-Информ», члена НСЖУ Андрія Бартиша щодо критичної ситуації, яка склалася його навколо його журналістської діяльності внаслідок неправомірного тиску на нього прокурора Генеральної прокуратури В.І. Куценка в ході судової справи, в якій оскаржуються критичні публікації газети щодо особи прокурора. 

Секретаріат, детально вивчивши наведені факти, прийняв відповідну Заяву. Прийнято рішення надіслати цю Заяву на адреси правління НСЖУ, Комісії з журналістської етики, Генеральної прокуратури та відповідних Комітетів Верховної Ради України.

В Запорізьку обласну організацію НСЖУ 

Бартиша Андрія Миколайовича,

головного редактора Запорізької

обласної газети «Горожанин-Інформ»

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

Повідомляю вас, що навколо моєї журналістської діяльності останнім часом склалась критична ситуація 

Прокурор Генеральної прокуратури Владислав Куценко здійснює неправомірний тиск на мене, як на журналіста та редактора газети «Горожанин-Інформ», а також на осіб, які надали інформацію газеті стосовно діяльності прокурора Куценко В.І.

Cьогодні у Запорізькому районному суді розглядається позов прокурора ГПУ Куценка В. про захист честі, гідності та ділової репутації, а також стягнення моральної шкоди у розмірі 100 000,00 грн з мене як з головного редактора видання та з редакції газети «Горожанин Информ».

Хочу зазначити, що інформація, яка була викладена мною у оскаржуваних статтях, досліджувалась також іншими журналістами і розміщувалась у багатьох запорізьких засобах масової інформації, але позов такого характеру Владиславом Куценком подано тільки відносно мене і моїх розслідувань, опублікованих у газеті «Горожанін-Інформ». 

Протягом останніх двох років мною здійснювались журналістські розслідування, які знайшли своє відображення у матеріалах 5 кримінальних проваджень. Зайнявши активну позицію щодо висвітлення діяльності Владислава Куценка, я зіткнувся з його негативною, навіть протиправною реакцією. Зокрема, всупереч вимогам законодавства України, відповідачем відносно моїх розслідувань залучено також видавця газети «Горожанін-Інформ», який виконує лише матеріально-технічні функції та відповідно не несе відповідальності за змістовне навантаження публікацій. Вважаю, що це вчинено виключно з метою додаткового психологічного тиску на мене та паплюження моєї репутації журналіста. 

В даний час, в ході додаткового збору інформації, на журналістів безпосередньо і на основних свідків позову вчиняється моральний тиск. 

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» відповідальність за перешкоджання службовій діяльності журналіста прирівнюється до відповідальності за скоєння таких же дій проти працівника правоохоронного органу. 

Також вважаю, що дії Владислава Куценка мають набути широкого висвітлення у засобах масової інформації загальнодержавного рівня, оскільки він наразі обіймає посаду у центральному апараті органів прокуратури і відповідно його дії і відповідальність за них мають бути доведені до всіх громадян України.

У зв’язку з викладеним, звертаюсь до секретаріату ЗОО НСЖУ та до комісії з журналістської етики з проханням всебічно сприяти захисту моєї професійної діяльності як журналіста. Зокрема, звернутися до правоохоронних органів для перевірки факту перешкоджання службовій діяльності журналіста з боку прокурора Генеральної прокуратури України Владислава Куценка, а також сприяти висвітленню у засобах масової інформації загальнодержавного рівня відомостей, викладених у моєму зверненні.

ЗАЯВА

Розглянувши звернення головного редактора газети «Горожанин-Информ», члена НСЖУ Андрія Бартиша, секретаріат Запорізька обласна організація Національної спілки журналістів України висловлює серйозне занепокоєння в зв’язку з ситуацією, що склалася, що склалася навколо його професійної журналістської діяльності.

Журналістську спільноту насторожують факти неправомірного тиску прокурором Генеральної прокуратури В.І. Куценком на А. Бартиша, як на журналіста та головного редактора газети «Горожанін-Інформ» та на свідків, які виступають в судовій справі на боці журналіста. 

Вже сама непомірна сума морального відшкодування – 100 000 грн., є ні що інше, як предмет залякування і тиску, причому не лише на відповідача А.М. Бартиша, а й опосередковано на інших журналістів, щоб не наважувалися писати критичні статті про В.І. Куценка та інших посадових осіб з високих владних кабінетів.

Викликає здивування і занепокоєння також незаконна вимога позивача В.І. Куценка назвати джерела інформації, якими журналіст А. Бартиш користувався при підготовці оскаржуваних публікацій, чого за законом не може вимагатись. 

Також, всупереч вимогам законодавства України, відповідачем відносно журналістських розслідувань А. Бартиша, залучено також видавця газети «Горожанін-Інформ», який виконує лише матеріально-технічні функції і за законом не несе відповідальності за змістовне навантаження публікацій.

Куценко В.І, як посадова особа, юрист за освітою, працівник Генеральної прокуратури, не може цього не знати. А, отже, свідомо вчиняє психологічний тиск на журналіста, висуваючи незаконні вимоги, наносить шкоду його репутації. Більш того, навколо А. М. Бартиша штучно створюється негативна ситуація. Він – небажаний гість на прес-конференції в обласній прокуратурі, про що йому повідомлялося, та у деяких владних кабінетах тощо.

Враховуючи викладені факти, секретаріат Запорізької обласної організації розцінює все це, як перешкоджання журналістській діяльності А.Бартиша, зокрема, і, як посягання на свободу слова в цілому. І це викликає серйозне занепокоєння журналістського загалу.

Ми звертаємося до всіх, хто має право і повноваження забезпечити унеможливлення таких проявів посадовими особами правового нігілізму та свідомого перешкоджання журналістській діяльності як у справі головного редактора газети «Горожанин-Информ» А. М. Бартиша, так і в ставленні до принципів свободи слова в цілому

Вимагаємо також детально розібратись у вищевикладеній ситуації і дати оцінку діям посадової особи, яка допускає порушення законів про журналістську діяльність.

Секретаріат ЗОО НСЖУ

http://jerait.com