І знову Запорізька міська рада порушує права журналістів

http://jerait.com

Схоже, правовий нігілізм і самоуправство вже стають стилем ставлення міської влади до журналістів. Попри вимогу  групи депутатів – запросити журналістів до сесійної зали, центральний вхід до міськради зачинили зсередини. Бокові ворота теж зачинили. Так ховалися від журналістів, що навіть не всі депутати змогли пройти на сесію через кордон охорони, виставлений чиновниками. Більше того, на центральному вході представники охорони міськради застосували фізичну силу - штовхали і відтісняли журналістку видання «Неначасі» Катерину Майбороду. Зауважимо принагідно: якби ж мерська більшість депутатського корпусу і виконавча влада з таким завзяттям захищали права своїх виборців! Аж ні – весь свій запал вони спрямували проти журналістів. «Не пущать!» - ось  головна їх місія.

Намагаючись пояснити своє самодурство,  міські можновладці спираються на протокол комісії з питань ТЕБ та НС, але при цьому ігнорують законодавство. Тож журналістам одразу кількох видань після всіх перепетій не залишилося нічого іншого, як подати в поліцію заяву про перешкоджання їх законній професійній діяльності. Адже вони не можуть скористатися своїм законним правом висвітлювати діяльність депутатів на сесіях, на засіданнях профільних депутатських комісій і розповідати читачам про рішення, які приймають депутати, як працює виконавча влада, бо чиновники міської ради брутально і незаконно позбавили їх можливості взагалі відвідувати будівлю міськради. 

У міськвиконкомі прикриваються карантином і протоколом міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 23 березня 2020 року. Однак, це рішення не має законної сили з травня минулого року, оскільки постанова Кабінету Міністрів України №211 від 11 березня 2020 року, яка встановлювала повний локдаун, в тому числі на відвідування приміщень органів влади, діяла лише до 22 травня 2020 року.

Як повідомляють досвідчені медіаюристи, режим карантину поки регулюється постановами Кабміну № 641 від 22.07.2020 та № 1236 від 09.12.2020, і в цих постановах не міститься ніяких обмежень на відвідування приміщень органів влади, органів місцевого самоврядування не тільки журналістами, але і взагалі всіма громадянами.

Крім того, Верховна Рада України 16.06.2020 прийняла зміни до Закону України "Про інформацію", в яких дозволила журналістам збирати інформацію на територіях, де встановлено карантин. Таким чином, безпідставна заборона представникам мас-медіа працювати в міській раді є ні що інше, як перешкоджання законній діяльності журналістів, що тягне за собою кримінальну відповідальність, передбачену статтею 171 Кримінального кодексу України.

Медійники «061» і «Неначасі» звернулися в поліцію із заявою про перешкоджання журналістській діяльності. Частина депутатів міськради заступилася за журналістів і запропонувала на сесії включити питання про безперешкодний їх допуск, як це відбувається у всіх інших містах України. Однак на момент голосування комунальний телеканал «Z» перервав трансляцію хвилиною мовчання. Оце вам і відкритість влади, і так звана «пряма трансляція!» За словами ініціаторів голосування, проект підтримали лише 19 депутатів, що було недостатньо для його включення до порядку денного.

«Мер посилається на карантин. Акцентую увагу всіх присутніх на те, що ми не можемо трактувати постанови Кабміну або законодавства на свій розсуд. В постанові Кабміну про встановлення карантину та введення обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України коронавирусу, ні слова не сказано про те, що можуть обмежуватися права журналістів. Є законодавчі акти, що забезпечують безперешкодне право журналістів виконувати свої обов'язки», - зазначив у виступі  на сесії депутат від фракції  «ЄС» Олександр Константинов.

Його колега, депутат з промерської партії "Єднання" Дмитро Сірий заявив, що досить того, що муніципальний канал веде трансляцію сесії. Бо, мовляв, керівництво міськради турбується не стільки про здоров'я депутатів, які виконують свій прямий обов'язок, а про  здоров'я тих людей, які прийдуть в зал: «Прямої заборони в постанові Кабміну немає, але в цій постанові є певні заборони щодо перебування певної кількості людей на квадратних метрах». Лукавить депутат – на балконі міськради може спокійно розміститись пул журналістів з дотриманням всіх вимог карантину!

Принагідно нагадаємо, що подібна ганебна ситуація відбувається не вперше. Наприкінці минулого року журналістів просто виштовхали з мерії і закрили двері. В листопаді міська рада проводила позачергову сесію в закритому режимі і без трансляції на муніципальному телеканалі. Не пустили журналістів і на дві грудневі сесії.  А вже цього року медійникам відмовили у присутності на презентації міського бюджету, на засіданні комісії з охорони здоров’я та соціального захисту населення і на січневій сесії міськради. Оце така у нас, з дозволу сказати, «прозорість та відкритість» влади!

Правління Запорізької обласної організації Національної спілки журналістів України від імені всього журналістського загалу рішуче засуджує такий стиль роботи із ЗМІ більшості депутатського корпусу міськради і міського голови особисто і вкотре нагадує, що міська рада – відкрита публічна установа, обов’язок якої – якісно забезпечувати всі сфери життєдіяльності міста. І громадяни мають право знати все про її діяльність, а журналісти зобов’язані цю інформацію готувати і розповсюджувати через свої засоби масової інформації. Це їх робота. А відтак,  плідна система співпраці влади і ЗМІ – в інтересах всієї громади.

http://jerait.com