Польсько-український форум журналістів

http://jerait.com

22-24 січня у польському місті Казімеж-Дольний відбувся IV Польсько-український форум журналістів. Його організатори — Асоціація польських журналістів та Національна спілка журналістів України.

У складі  української делегації, яку  очолював голова НСЖУ Сергій Томіленко, були секретарі НСЖУ Костянтин Григоренко і Зоя Шарикова, відомі журналісти - редактори  обласних і районних газет. Запорізьку обласну організацію НСЖУ представляла член правління і головна редакторка Токмацької міськрайонної газети «Таврія» Людмила Арман.

Відкривши зібрання, голова Асоціації польських журналістів Кшиштоф Сковронський відзначив, що це вже четверта зустріч, і такий обмін думками та досвідом серед людей, які формують громадську думку, стає доброю  традицією.

Учасники форуму, серед яких були не тільки медійники, а й  науковці, політологи, громадські активісти,  на прикладах кампанії «Моя Незалежна» та порталу «Зупинка Історія» обговорили питання історичної політики в медіа, особливості пошукової роботи щодо жертв минулих воєн, вшанування їх в Україні та Польщі. Про союз Пілсудського - Петлюри і підписаний 100 років тому Варшавський договір та уроки для сучасних українсько-польських відносин  говорили  фахівці Люблінського католицького університету, університету Марії Склодовської-Кюрі в Любліні, Інституту Центральної Європи  професори Валентин Балюк і Анджей Гіль , доктори Якуб Ольховський і  Анджей Шабацюк, Томаш Стемпнєвський. На питаннях історичної проблематики в українських засобах масової інформації зупинились головний редактор «Волинської газети»  (Луцьк) Володимир Данилюк та прес секретар Національної бібліотеки України імені Вернадського Зоя Шарикова.

Надзвичайно насиченим став другий день польсько-українського форуму журналістів. Його учасники порушували питання покарання журналістів за наклеп, проблематики місцевих засобів масової інформації. Разом з головою НСЖУ  Сергієм Томіленком та керівником  Харківської організації НСЖУ Олександром Голубом говорили  про ініціативи української влади про впровадження нових законопроєктів «Про медіа», «Про дезінформацію». 

Учасники дискусії наголошували, що гігантські штрафи за найменшу помилку та навіть тюремне ув'язнення журналістів - це не демократія, а автократія. Протидія пропаганді не повинна містити інструментів, що  загрожують свободі слова. Щось подібне було  запроваджене в Польщі ще в 1984 році тодішнім  комуністичним режимом і, на жаль, не вдалося виправити ситуацію й досі. Тому НСЖУ і АПЖ  за боротьбу з дезінформацією в умовах російсько-української війни, але проти наступу на свободу слова.

Тому  голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко та голова Асоціації польських журналістів Кшиштоф Сковронський підписали спільну заяву від імені учасників польсько-українського медіа форуму стосовно законопроєкту міністра культури України В. Бородянського про боротьбу з дезінформацією. 

«Ми, польські та українські журналісти, звертаємось до української влади не впроваджувати до українського законодавства норми, що передбачають штрафи і навіть ув’язнення для журналістів. Впровадження цих норм міститься в законопроекті про боротьбу з дезінформацією, який представив 20 січня міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський. За нашою оцінкою, ініціатива, спрямована на захист від дезінформації, гібридних атак і фейк-новин, не повинна містити інструменти, що загрожують свободі слова. У сучасній ситуації гібридної війни, особливо після анексії Криму Росією та війни на сході України, варто усвідомлювати, що журналісти та засоби масової інформації – це союзники кожного, хто хоче захистити національний інформаційний простір України від брехні та маніпуляцій. Залякування журналістів кримінальними санкціями суперечить засадам свободи слова в демократичній державі. У Польщі такі норми були впроваджені комуністичною владою, щоби переслідувати журналістів. І хоча з часу політичних перетворень минуло понад 30 років, вилучити їх з польського законодавства не вдалося. Це шкодить реалізації засад свободи слова і свободи вираження поглядів. Ухвалення нині подібних положень в Україні було би лише повторенням тих же самих помилок» - говориться у заяві, яку присутні учасники Польсько-українського форуму схвалили оплесками.

На форумі ми говорили не тільки про історичну політику в медіа, про гібридні виклики для Польщі та України, а й ділилися досвідом виживання реформованих друкованих ЗМІ. У цьому плані сподобалися теми модераторів Костянтина Григоренка, видавця газети «Обрії Ізюмщини» (Харківська область) і Марини Животкової, головної редакторки видання «Сільські новини» (Луганська область).

Дуже цікавим для нас став  начальний візит до Любліна, де ми побували на факультеті журналістики Люблінського католицького університету, в Інституті Центральної Європи. І привезли звідти незабутні враження. Польсько-український форум журналістів пройшов на дуже високому рівні. Тому від імені його учасників хочу висловити щиру вдячність керівникам Асоціації польських журналістів та Національної спілки журналістів України за організацію заходу, його цікаві сесії і незабутні враження від перебування у місті Казімєж Дольний, де проходив  польсько-український  журналістський  форум,- зазначила член правління Запорізької обласної організації НСЖУ і головна редакторка Токмацької міськрайонної газети «Таврія» Людмила Арман.

http://jerait.com