Як живеш, «Новий день»?

http://jerait.com

Кожен новий день дружний колектив ентузіастів «Нового дня» зустрічав і зустрічає працею на збереження видання, пошуком та втіленням нових ідей, цікавого досвіду. Головне – завжди мали свого читача навіть у найскрутніші економічні часи.

Коли «Новий день» відзначав своє 95-річчя, самих журналістів вразив виступ читачки, що приїхала на свято з одного із сіл району. Жінка, вітаючи колектив редакції, розповіла, що її односельці через матеріальну скруту не можуть передплачувати газету в кожну хату. Та люди знайшли вихід: передплачують один примірник на кілька домогосподарств, а потім читають або по черзі, або збираються у когось разом, і виходить імпровізована хата-читальня, де все прочитане тут же обговорюється.

Що реформування, згідно Закону України "Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації " принесе не тільки свободу трудовому колективу від диктату співзасновників, міської та районної рад, а й проблеми, тут, якщо й не знали напевно, то здогадувалися точно. Тоді Діляра Кудусова, яка поєднувала редакторство в газеті і директорство на районному телебаченні, залишила телебачення і цілком переключилася на вирішення газетних питань. Думається, це було не дуже легке рішення, адже, як сама зізнається, вона більше телевізійник, ніж газетяр. Але бажання підняти газету переважило власні інтереси.

Найперше, що довелося вирішувати напередодні роздержавлення – як погасити борги, що накопичилися не одним роком. Борги за друк, папір, комунальні послуги тощо нарощувалися, співзасновники збиралися з силами й бажанням підтримати свою газету і виділяли кошти на погашення боргу. Так, у 2016 році міська і районна рада виділили разом 180 тисяч гривень, якими перекрили більшу частину боргів минулих років. А в 2017-2018 роках значно подорожчали папір, друк, послуги і передплатна ціна разом з рекламою не покривали витрат, і борги знову поповзли вгору. Та, якщо районна рада хоча б якось виділяла кошти на підтримку видання, то міськрада на допомогу не розщедрювалася: мовляв, виходить газета, ну й добре...

– Тоді ми з колективом зібралися, почали думати, як житимемо далі. Розглядали всі ідеї, і почали з укладення угод на висвітлення, з’ясування питань щодо приміщення. А головне – максимально приділили увагу передплаті: багато працювали з передплатниками в самому Мелітополі, багато їздили селами району. Розраховували, що, нарешті, будемо без боргів і навіть матимемо прибуток, - говорить Кудусова.

Але не вийшло. По-перше, угоду було укладено тільки з одним з колишніх співзасновників – з райрадою, та й то лише на 15 тисяч гривень. Міськрада угоду на висвітлення укладати не стала. Замість того, виставила рахунок за оренду приміщення у сумі 6300 гривень щомісяця плюс плата за комунальні послуги. Таким чином, умови закону про реформування преси було проігноровано.

Діляра Кудусова зверталася до міськради з листом, де просила пояснити такий крок. Питання почали розглядати в депутатських комісіях, а там деякі народні обранці заявили: ви вже перетворилися на бізнес-структуру. Однак те, що редакція ще зовсім недавно була комунальним підприємством і як бізнес-структура ще не встигла навіть дихнути, депутатів не хвилювало. Вони послалися на те, що міськрада має свою методику розрахунку плати за оренду, згідно з якою буде розраховувати орендну плату.

Думається, такий крок депутатів – це продовження тиску на редакцію, щоб добитися її виселення з престижного будинку у зручному місці. Діляра Кудусова розповіла, що цей старовинний будинок знаходиться біля ринку і автостанції, куди прибувають автобуси з сіл району. Тож люди з району мають можливість зайти в редакцію, поспілкуватися з журналістами, передплатити газету.

Були й радісні моменти: передплату-2018 провели успішно, тираж «Нового дня» порівняно з минулими роками навіть збільшився, хоча цього колектив вважає ще замало. 

Колектив редакції при реформуванні не скорочували – зберегли повністю: як було семеро працівників, так усі й залишаються на своїх місцях (щоправда, двоє працюють на півставки). Кореспондентів, якщо враховувати й редактора, – троє.

– І принагідно хочу сказати, – наголошує Діляра Кудусова, – ми єдина газета в Мелітопольському регіоні, яка 50 відсотків матеріалів подає українською мовою. Радіємо, що читач регіону, де російська мова побутує не один десяток років, сприймає нашу українську.

Поряд з цікавим наповненням газети, одне з найперших моїх завдань – заробляння коштів на випуск газети, і над цим працюємо всім колективом. Частково - на виготовленні поліграфічної та сувенірної продукції. Тільки цього явно недостатньо, і ми з колегами постійно вчимося, щоб усі знання оперативно втілювати в нашу щоденну практику.

Постійно вчимося, як краще працювати з рекламою, щоб вона приносила дохід. Уже зараз, якщо взяти співвідношення коштів, отриманих від реклами і від передплати, то це буде 50 на 50.

Також «Новий день» бере участь у конкурсах, які можуть принести фінансову підтримку у вигляді грантів. Редакція має два сайти, що створені саме завдяки грантовим проектам.

У 2012 році «Новий день» був серед переможців грантового конкурсу фонду «Відродження». Як результат – створено сайт газети www.noviden.org.ua. Потім, у 2017 році, газета взяла участь у грантовому проекті ГО «Дирижабль» мережі «Або», і в результаті співпраці «Або» та «Нового дня» з’явився сайт mltpl.city.

Сайти не дублюють один одного, кожен має свій стиль та спрямованість. Пріоритетні для них, зазначають журналісти, поряд з інформацією про щоденне життя Мелітопольщини - матеріали про окупований Крим та ОСО. Мають більше 10 тисяч відвідувань на місяць, і журналісти вважають, що це тільки початок. Адже сайт гнучкіший у подачі матеріалів і має більше можливостей. Якщо друковане видання дещо обмежене обсягами шпальт, то інтернет ресурси, поряд з оперативністю, дають можливість подавати більше ілюстрацій до матеріалів. І це, як свідчить практика, добре сприймається користувачами. Та й самі тексти, за словами Діляри Кудусової, подаються ширше, ніж у друкованому виданні.

Свого часу «Новий день» першим зустрічав прес-тур редакторів регіону за проектом «Глибинка», який організувала Запорізька обласна організація НСЖУ. Тоді вперше редактори області знайомилися з містом і районом, щоб на своїх сторінках і в передачах розповісти про те, чим живе Мелітопольщина, і тим самим привернути увагу своїх районів до всього кращого, запобігти проблемам.

А тепер редакція «Нового дня» стала переможцем у грантовому проекті «Третя хвиля Інтерньюзу», де журналісти взяли участь у конкурсі матеріалів на теми екології і переселенців. У конкурсі, оголошеному УАМБ спільно з посольством США, виграли грант на проект «Дискусійний майданчик газети «Новий день». Громадськість отримала можливість висловити свою думку, знайти спільне рішення, щоб спільними зусиллями викорінювати проблеми на шляху реформ.

– Проводимо такі зустрічі в Мелітополі або виїжджаємо в села району, – діляться мелітопольські журналісти. – Збираються люди і зав’язується дискусія з нагальних проблем. Темою однієї з таких дискусій стала, наприклад, проблема працевлаштування молоді. Зустрілися тоді працівники профтехучилищ, представники центру зайнятості і молодіжних організацій, працедавці. У дискусії виясняли, чого прагне молодь, що можуть запропонувати профтехосвіта і працедавці.Не менш цікавими стали дискусії з проблем освіти, розвитку зеленого туризму, створення та розвитку ОТГ.

Цього року «Новий день» відзначився участю в конкурсі, що проводила обласна організація НСЖУ, де вже традиційно його журналісти Ірина Левченко і Юлія Тимошенко разом з головним редактором Ділярою Кудусовою були відзначені дипломами лауреатів. А в творчому конкурсі НСЖУ газета «Новий день» відзначена як одна з кращих місцевих газет.

Також  Діляра Кудусова представила творчий Мелітополь у цьогорічному конкурсі «Українська мова – мова єднання» в Одесі. Це були книжка перекладів творів кримськотатарських поетів на українську мову поета, письменника Олега Гончаренка «Криму втамований крик» і книжка ветерана журналістики Олександра Андрущенка «Небесні кобзарі». Сама редактор отримала відзнаку конкурсу за добірку газет «Новий день» і гордиться своїми колегами, які створюють газету – переможницю низки всеукраїнських конкурсів.

Серед нагальних проблем, які потрібно щоденно вирішувати, відносини з «Укрпоштою».

– Пошта по селах працює один-два рази на тиждень, і людям треба примудритися в цей день зайти, щоб передплатити газету, говорить Діляра Кудусова. - А якщо й передплатять, а в селі немає листоноші, то люди мають іти кудись на пункт, щоб забрати свою газету. Були прецеденти, що газету в село доставляли раз на місяць. 

До всього,  ми ще не знаємо, якою буде передплатна кампанія, бо й досі не вирішені питання з тарифами Укрпошти. Досі ще не надруковані передплатні каталоги, і важко сказати, коли отримають їх у поштових відділеннях та в редакції.

У жовтні починається опалювальний сезон, людям потрібно більше грошей на «комуналку», і передплата стає ще складнішою. Адже, хай ми будемо двадцять разів цікавими і хорошими, але якщо у людей немає грошей, то й передплата стає проблематичною. Укрпошта нас просто підрізала.

Газети потрібні! Не так давно випало спілкуватися з редактором одного німецького видання, і він розповів, що у них газети входять в моду. У німців стає престижним тримати в руках друковане видання, читати. Хочеться думати, що так буде і в нас. Але нам треба пережити сьогоднішній день і протриматися, щоб зберегти газету «Новий день», яка незабаром відзначатиме своє 100-річчя.

Ольга ВОЙЦЕХІВСЬКА

http://jerait.com