Система безоплатної правової допомоги – інструмент соціальної справедливості

http://jerait.com

Саме за такою тематикою в прес-центрі « Журналіст» ЗОО НСЖУ відбулась регіональна конференція за участі журналістів та телевізійників.

Презентувати систему безоплатної правової допомоги (БПД) як інструменту соціальної справедливості, розповісти про тенденції її розвитку, починаючі з 2013 року та правові новації на 2020-2022 роки до прес-центру завітали Павло Наливайко, директор Регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях, Руслан Балковий та Денис Димитрашко, адвокати, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.

Під час конференції було презентовано український досвід з надання БПД соціально незахищеним категоріям громадян з оглядом на Запорізький регіон, висвітлені питання доступності та якості правових послуг.

Система БПД в Україні заснована на підставі прийнятого в 2011 році Закону України «Про безоплатну правову допомогу» і фактично розпочала свою місію – захист прав людини шляхом забезпечення рівного доступу до правової інформації та правосуддя, посилення правових можливостей громадян України шість років тому.

За ці роки у Запорізькій області створені і ефективно функціонують три місцеві центри БПД  (Запоріжжя, Мелітополь, Бердянськ) з надання вторинної правової допомоги, якою передбачено адвокатський захист, представництво інтересів осіб в судах, державних органах і таке інше, складання документів процесуального характеру, та 16 бюро правової допомоги. В Хортицькому районі міста працює Дистанційний пункт доступу до БПД, який обслуговує мешканців Правого берегу, сіл і селищ Запорізького району.

Система БПД стрімко розповсюджується серед населення. За результатами шестирічного досвіду роботи її можна порівняти з Канадою, де система правової допомоги населенню існує 40 років.

Найчастіше до установ БПД мешканці нашої області звертаються з питаннями, які стосуються соціального забезпечення, сімейного, спадкового, земельного, житлового та трудового права. З 2015 року громадянам надано біля 100 тисяч правових консультацій. З початку 2019 року до місцевих центрів та бюро правової допомоги у Запорізькій області звернулись та отримали безоплатну правову допомогу більше ніж 30 тисяч осіб. Серед них консультації, складання скарг і заяв складають 24690, правова допомога у цивільних та адміністративних справах - 1391, захист у кримінальних провадженнях, правова допомога затриманим, заарештованим та засудженим – 4162 випадки.

Свої правові проблеми за допомогою кваліфікованих адвокатів, що обираються на відкритих конкурсах, послуги яких сплачує держава, вирішили майже 720 мешканців області.

У 82 випадках звинувачувальні вироки за допомогою кваліфікованої роботи адвокатів були змінені на виправдовувальні, що складає 10 відсотків від загальної кількості в цілому по Україні. Ця цифра навіть вища ніж у США.  

На прес-конференції  присутні адвокати наводили приклади виправдання невинних осуджених за сфальшованими злочинами або покараних не за буквою закону. 

Як приклади боротьби за справедливість журналістам були презентовані відеоролики з історіями клієнтів з різних куточків країни. Надія Кулікова, внутрішньо переміщена особа, інвалід, розповіла власну історію відновлення прав її чоловіка та її самої завдяки наданню допомоги в правовий спосіб.

З року в рік збільшується перелік правових послуг, по яким громадяни можуть звернутися та отримати безоплатну кваліфіковану допомогу. З 2017 року створений єдиний контакт-центр для надання онлайн-консультацій, який працює цілодобово і безкоштовно. Телефон всеукраїнської гарячої лінії 0-800-213-103. В 2018 році відкрита довідково-інформаційна платформа правових консультацій «WikiLegalAid», якою скористатися може кожен, хто має доступ до мережі Інтернет. В цій базі міститься правова інформація про актуальніші правові питання, судова практика та зразки правових документів.

В планах розширення системи БПД як новий виклик перед суспільством – надання консультацій для 4 млн. власників земельних паїв.

На часі – нові альтернативні сервіси для громадян. Не лише захистити права у суді, а допомогти вирішити спір шляхом примирення, дати другий шанс підліткам, які вперше перетнули межу закону і розкаялися, гарантувати гендерність у доступі до права.

Олена Морозова, фото Юрія Зелінського

http://jerait.com