Журналістам – про безпеку праці

http://jerait.com

Напередодні Всесвітнього дня охорони праці, який проводиться з метою привернути увагу світової громадськості до масштабів проблеми, до прес-центру «Журналіст» ЗОО НСЖУ завітали начальники провідних відділів Головного управління Держпраці у Запорізькій області Андрій Адамчук та Світлана Марковська.

Статистика в цій сфері дійсно шокуюча - щорічно в світі відбувається 270 мільйонів нещасних випадків на виробництві і 160 мільйонів випадків хвороб без смертельного результату. Кожного дня в світі гине 5000 працівників.

В цьому сенсі є зрозумілими і завдання, як стоять перед працівниками управління Держпраці. Це, як розповіли журналістам його спеціалісти - реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення.

На жаль, у сфері охорони праці проблем дуже багато. Це і не відрегульоване законодавство, бо з 2016 року відмінено експертизу умов праці, не фіксуються, як раніше, фотографії робочого дня, нема можливості проведення позапланових перевірок, окрім випадків зі смертельними наслідками, відсутня незалежна атестована лабораторія для проведення експертних перевірок умов праці на рівні шуму, вібрацій та інших фізичних і хімічних факторів, не вистачає кваліфікованих фахівців-лікарів.
У Запорізькій області кількість профзахворювань зростає. За 2018 рік склала 48 випадків, за І квартал 2019 року – 33. Кількість нещасних випадків на виробництві за 2018 рік – 292, по 14-ти випадкам зі смертельними наслідками відкриті карні справи. Найбільше зростання травматизму у нашій області відбулося в минулому році у машинобудуванні – 74 випадка. Важливою причиною низької культури охорони праці є низька відповідальність роботодавців. Цьому сприяє мінімальне або зовсім відсутнє покарання винних – низькі штрафи, підстава для кримінальної відповідальності наступає лише у випадках зі смертельними наслідками. Найчастіші порушення – це відсутність дозволів на проведення діяльності, механізмів та устаткувань, в медичних оглядів працівників, недосконалість виробничого процесу та розвитку сучасних новацій для зниження рівня ризиків працівників.

Це питання, які, на думку гостей, заслуговують на увагу ЗМІ, адже мова йде про здоров’я та життя наших громадян. Треба акцентувати увагу на цій проблемі, зробити її публічною, а, отже, спонукати владу всіх рівнів більш відповідально ставитись до цього факту, а народних депутатів, нарешті, прийняти законодавчі акти щодо безпеки праці.

Разом з тим, навіть у такому недосконалому законодавчому полі, яке ми маємо сьогодні в цій сфері, Держпраця здійснює контроль за своєчасністю та об’єктивністю розслідувань нещасних випадків на виробництві, їх документальним оформленням і веденням обліку, виконанням заходів з усунення причин нещасних випадків.

Бо людське життя і здоров`я – найдорогоцінніше, що в нас є.

Олена Морозова

http://jerait.com