На шляху до енергоефективності

http://jerait.com

Запорізькі журналісти взяли участь у прес-турі, організованому в рамках Проекту Українського освітнього центру реформ «Шлях до енергоефективності. Успішні історії Чернігова». Це видавалося тим більш цікавим, що аналогічний досвід має і Запоріжжя, де такий захід проводився раніше. Тож, корисно було порівняти і досягнення міських влад в напрямку енергозбереження та енергоефективності, і хід висвітлення цих програм журналістами регіональних ЗМІ Чернігова та Запоріжжя. Окрім того, в прес-турі також брали участь журналісти з Полтави та з Києва, які опікуються цією важливою соціальною темою.

Керівники профільних управлінь та відділів Чернігівської міської ради розповіли представникам мас-медіа міської ради про програми з енергоефективності, які вже десять років поспіль розробляються та реалізуються в місті в галузях освіти, охорони здоров`я, культури. 

Тоді ж в управлінні економіки міської ради був створений відділ енергозбереження та впроваджена система енергоменеджменту в будівлях комунальної власності. Наразі в місті діє розгалужена система, представлена більш як 140 енергоменеджерами, починаючі з першого заступника міського голови і до галузевих співробітників з міськздраву, освіти і таке інш.

Діючою Програмою підвищення енергоефективності в бюджетних установах м. Чернігова на 2017-2027 роки охоплено 100 закладів і установ, що утримуються з міського бюджету. Вона розрахована на 11 років вартістю 553 млн. грн. За 2017-2018 роки профінансовано енергоефективних заходів майже на 68 млн. грн., що включає ЛЕД-освітлення вулиць та приміщень, встановлення біля 50 індивідуальних теплових пунктів, підтримку ОСББ, закупівлю нових тролейбусів. Впроваджуються енергоефективні заходи підприємствами сфери тепло-, водопостачання та водовідведення і житлово-експлуатаційними підприємствами. Проводяться роботи з модернізації котелень, часткової заміни та ізоляції мереж теплопостачання. Багатоквартирні житлові будинки оснащуються засобами обліку споживання води, встановлюються реле часу та сутінкові реле.

В місті з 2015 року запроваджена система енергомоніторингу на базі програмного продукту Львівського розробника «Muni», за допомогою якої є можливість дистанційного управління ІТП (наразі 16 об`єктів), з`являється можливість своєчасного виявлення аварійних ситуацій, встановити клас енергоефективності будівель, що в подальшому спростить одержання сертифікату, аналізувати ефективність та пріоритетність енергетичних проектів та програм.

Міська рада регулярно проводить у місті Дні сталої енергії за допомогою Агентства США з міжнародного розвитку USAID та німецького GIZ. Це – консультації, практичні заняття, конкурси, вікторини, виставки обладнання на всі смаки для дітей та дорослих, які вже полюбили місцеві мешканці. Працюють у Чернігові і проекти з залученням грантових грошей.

Журналістам показали також об`єкти, де впроваджено енергоефективні заходи та проекти з використанням відновлюваних джерел енергії. Це Чернігівський колегіум №11 та дитячий садочок №71. В цих будівлях реалізовані проекти енергоефективної реновації з залученням грошей USAID та GIZ на вигідних умовах співфінансування. Виконані роботи з заміни вікон, дверей, утеплено стіни, горище, встановлено ІТП. Вартість робіт відповідно складає 19,2 млн. грн. та 2,5 млн. грн. Грантові гроші склали відповідно 13,8 млн. грн. та 900 тис. грн.

Відвідали учасники прес-туру і об`єкти КП «Водоканал»- переобладнання якого є гордістю Чернігова. За 23 мільйони доларів США кредитних коштів Світового банку впроваджені заходи, які скоротили споживання електроенергії на 35%, значно скоротили втрати води.

В цілому за підсумками 2017 року скорочення споживання енергоресурсів у Чернігові становило більше 1мільйона гривень.

Місто маленьке - 290 тис. населення, а як багато важливого вже впроваджено, і попереду ще більш амбіційні плани для втілення. Про досвід чернігівчан запорізькі журналісти розкажуть у своїх виданнях, щоб ним могли скористатися і запоріжці.

Олена Морозова

http://jerait.com