«НСЖУ має стати головним захисником журналістів в Україні. Голосом об’єднаної журналістської громади»

http://jerait.com

На цьому наголосив голова НСЖУ Сергій Томіленко у понеділок, 25 червня, презентуючи звіт за рік своєї роботи на посаді (http://goo.gl/234b7c ).

За останній період Національна спілка журналістів України втілила у життя чимало проектів, спрямованих на захист прав журналістів та медіа. Відтак, було запроваджено моніторинг «Індекс фізичної безпеки журналістів України» спільно із партнерськими громадськими організаціями, а також розроблено методологію включення випадків атак на журналістів і ЗМІ до Індексу. 

- Результати, оприлюднені 4 січня вражають. Відтак, у 2017 році спілка зафіксувала 90 випадків фізичної агресії проти журналістів. Серед регіонів, де медійники потерпають найбільше, у лідерах – Київ і Київська область – 29 інцидентів, Одеська область – 10, Донецька і Миколаївська – по 6, Житомирська – 5 інцидентів. Відповідно до оприлюднених даних, у 14 випадках нападниками є чиновники, посадовці або депутати, у 8 – правоохоронці, 3 інциденти сталися із застосуванням зброї, - відзначає Сергій Томіленко. 

Крім того, регулярно проводяться публічні дискусії з питань фізичної безпеки журналістів та оприлюднюються заяви солідарності з журналістами, які стали об’єктами фізичної агресії. 

- Зокрема, НСЖУ виступила з заявою щодо трагічних подій у часи Євромайдану про відсутність прецедентів покарання за жорстокі побиття журналістів, - наголошує Сергій Томіленко. - Також за цей період зафіксовано 14 нападів на редакції медіа, 9 арештів та затримань, 31 випадок погроз працівникам медіа фізичною розправою.

НСЖУ засудила напади на українських журналістів-розслідувачів, зокрема, жертвами атак були автори програми «Схеми» - спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший», програми «Наші гроші», агентства розслідувань «Четверта влада. 

Спілка інформує про інциденти міжнародних партнерів – Європейську і Міжнародну федерації журналістів, Бюро Представника ОБСЄ з питань свободи медіа.

- Неодноразово Спілка ставала на захист окремих медіа, що зазнавали тиску: засуджували блокування телеканалу ZIK як пряме перешкоджання журналістській діяльності, раніше НСЖУ засудила блокування телеканалу NewsOne та підпал Інтеру, - говорить Сергій Томіленко.

НСЖУ зверталася до міжнародних місій із проханням з’ясувати обставини зникнення в Донецьку блогера Станіслава Асєєва і нині вимагає його звільнення з полону. Також голова НСЖУ заявив про солідарність із Романом Сущенком та кримським журналістом Миколою Семеною, якому російський суд ухвалив вирок, заборонивши займатися публічною діяльністю. НСЖУ надає публічний поголос справі, а також – матеріальну допомогу колегам, яких переслідує РФ. 

– НСЖУ закликає колег об’єднуватися та ставати на захист своїх прав. А також вимагає проведення парламентських слухань з питань свободи слова і безкарності. Надто це важливо у період виборів, коли політики й посадовці мають неперебірне бажання чинити тиск на журналістів та медіа, - наголошує Сергій Томіленко.

 

В Україні посилюються атаки на свободу слова та на журналістів, - голова НСЖУ

Проведення спеціальних парламентських слухань з питань свободи слова, фізична безпека журналістів, об’єднання зусиль на захист прав – пріоритетні цілі НСЖУ. На цьому наголосив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко у понеділок, 25 червня, презентуючи звіт за рік своєї роботи на посаді (http://goo.gl/234b7c ). У документі – як змінюється найбільша журналістська організація, у лавах якої майже 19 тисяч членів, а також основні завдання та напрямки роботи Спілки. 

- Ми ніколи не ділимо журналістів на «таких» і «не таких», - відзначає Сергій Томіленко. – Об’єктивно й неупереджено, не зважаючи на специфіку роботи того чи іншого ЗМІ або конкретного журналіста, відстоюємо право колег працювати вільно й без страху й тиску з боку влади чи інших структур. 

А доказом такої позиції стали десятки заяв солідарності НСЖУ та виступи на захист різних медіа та окремих колег-журналістів, як-то: «112 Україна», «Радіо Свобода», NewsOnе, «Зік», «Інтер», «1+1», «Страна», Станіслава Асєєва, Романа Сущенка, Миколи Семени та інших. Загалом за останній рік НСЖУ виступила на захист порушених прав журналістів у 190 випадках.

- А відтак, одна з пріоритетних цілей НСЖУ - домогтися проведення парламентських слухань з питань безкарності і свободи слова. Уперше про це спілка заявила 20 липня – у день річниці вбивства журналіста Павла Шеремета. На жаль, на нашу вимогу парламентарі не відгукнулися, - говорить Сергій Томіленко. 

Повторно уже цієї весни правління спілки оприлюднило вимогу провести 2018 року парламентські слухання з питань фізичної безпеки журналістів. Адже у період з 2015 по 2017 в ЄРДР (Єдиний реєстр досудових розслідувань) були внесені відомості про 641 провадження за «журналістськими» статтями Кримінального кодексу. 38 % справ було припинено на стадії слідства, 58 % перебувають у стадії тривалого й малоперспективного розслідування з перспективою, в основному, «списання за строком давності». У суд за 3 роки потрапило лише 27 справ, що становить лише 4 % загальної кількості. 

- Зважаючи на таку невтішну статистику, НСЖУ прагне домогтися проведення парламентських слухань з питань свободи слова і безкарності. Запровадити регулярні звіти слідства за результатами розслідування вбивств журналістів, нападів, залякувань та інших фактів перешкоджання діяльності. Лобіювати впровадження посади інформаційного омбудсмена з широким колом повноважень щодо захисту прав журналістів, - наголошує Сергій Томіленко.

 

НСЖУ закликає Прем'єр-міністра запровадити мораторій на зростання поштових тарифів на доставку українських газет

Із відповідним листом голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко звернувся до керівника Уряду, закликавши запровадити мораторій на підвищення тарифів ПАТ «Укрпошта» на приймання та доставку за передплатою друкованих видань. З огляду на те, що більшість газет через істотне подорожчання паперу й поштових послуг опинилися в критичній ситуації – постали перед реальною загрозою закриття, НСЖУ пропонує зафіксувати поштові тарифи на рівні, встановленому з 1 липня 2018 року.

«Нинішнє балансування преси на межі виживання обмежує інформаційну безпеку держави: на думку фахівців (редакторів, видавців), рішення ПАТ «Укрпошта» в чергове підвищити тарифи на доставку періодики (з 1 січня 2019р.) матиме вкрай негативні наслідки. Як відомо, у 2014–2018 роках обсяги передплати преси в Україні зменшилися на 46 %, отож і далі руйнувати ринок передплати неприпустимо в умовах, коли для значної частини населення, особливо сільського, місцева преса є на ділі основним джерелом інформації. Практика попередніх років показала прямий зв'язок між збільшенням тарифів на доставку (а вони сягають уже 50 % загальної вартості передплати для населення) і зменшенням читацької аудиторії друкованих ЗМІ. 

Національна спілка журналістів України пропонує ввести мораторій на будь-які підвищення тарифів на доставку періодичних видань, допоки немає обґрунтованої стратегії розвитку цієї послуги в Укрпошті, яка має прямий вплив на гарантування інформаційної безпеки держави», - йдеться в офіційному листі до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.

http://jerait.com