Час творчого пошуку та напруженої роботи

http://jerait.com

Саме таким був для журналістської спільноти України рік, що минає. Це підтвердив грудневий пленум НСЖУ, в роботі якого взяли участь голова Запорізької обласної журналістської організації Наталія Кузьменко (вона – член правління НСЖУ) та відповідальний секретар (член ревізійної комісії НСЖУ) Валентина Манжура.

На пленумі затверджено звіт про роботу НСЖУ, головними напрямами якої були: питання безпеки журналістів і захист свободи слова, підтримка журналістів і редакцій у період здійснення медіареформ, допомога працівникам ЗМІ, які постраждали внаслідок анексії Криму і війни на Донбасі, а також відстоювання прав друкованих медіа у стосунках з Укрпоштою. Як відзначив голова НСЖУ Сергій Томіленко, пріоритетними будуть ці завдання і в наступному році.

– Ми запровадили власний Індекс фізичної безпеки журналістів, і фіксуємо зростання агресії щодо наших колег. За 11 місяців сталося 85 випадків насильства стосовно до журналістів у різних регіонах України. І на фоні цього зростання немає прецедентів справедливого покарання винних, – наголосив Сергій Томіленко.

Спілка лобіювала проведення парламентських слухань щодо безкарності за злочини проти журналістів. Але пропозицію не підтримали народні обранці. Неготовність звітувати перед медійниками продемонструвала Генпрокуратура, яка не делегувала свого представника на захід, що врешті організувала сама Спілка (тобто громадські слухання).

Також НСЖУ надає юридичну підтримку постраждалим журналістам, залучаючи до цього партнерські організації.

У напрямі підтримки газет у процесі реформування значну роботу виконали секретар НСЖУ Костянтин Григоренко, а також секретарі Степан Курпіль та Олександр Бриж. Проведено низку семінарів для редакцій у різних регіонах України про те, як працювати в ринкових умовах. Загалом пройшли навчання близько 200 редакторів.

Водночас Спілка й далі веде боротьбу з чиновниками, які саботують Закон про реформування державних і комунальних ЗМІ.

– Одним з найбільш кричущих випадків є переслідування редактора районки в маленькому Оріхові Запорізької області, де влада цинічно заявляє про те, що коли вони дозволять газеті роздержавитися, то вона щось писатиме проти Президента. Навпаки, такими вчинками влада ще більше дискредитує самого Президента, – зазначив Сергій Томіленко.

Одним з найгостріших питань під час пленуму став захист членів НСЖУ, які працюють у системі суспільного мовлення і нині частина їх перебуває в невизначеності щодо подальшої долі.

Плани реформування пленуму озвучила секретар Спілки, заступник голови Наглядової ради ПАТ НСТУ Світлана Остапа. Утім, у представників обласних організацій залишається багато запитань – зокрема, чому кулуарно проводяться перемовини з тими чи іншими співробітниками щодо подальшого працевлаштування, чому людей поставили у нерівні умови.

З цього приводу НСЖУ оприлюднила відповідну заяву, в якій висловлено стурбованість ситуацією, що склалася в регіональних філіях НСТУ.

Про підтримку колег-переселенців, а також захист журналістів, які постраждали від окупаційної влади на Донбасі та в Криму, звітували секретарі Ліна Кущ та Олена Юрченко.

Голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко розповів про пріоритети роботи Комітету, які є спільними зі Спілкою журналістів. Зокрема, прор бюджетну підтримку НСЖУЦ та реформування преси. 

– Наша однозначна позиція, що реформа має бути завершена, і я не бачу підстав казати, що ця реформа може бути перенесена, – зазначив Олег Наливайко.

Одна з головних проблем, за його словами, є світова тенденція – падіння накладів друкованих ЗМІ, сказав голова Держкомтелерадіо. Друга – взаємини з владою. Тут є можливість впливати тільки через законодавство.

– Хочу подякувати Спілці за те, що ми разом боремося з Укрпоштою, займаємо принципову позицію, – відзначив Олег Наливайко.

Також він зосередив увагу на державній підтримці реформованих газет, яку відстоює Держкомтелерадіо. Сума допомоги буде збільшена. Цю позицію підтримав Прем’єр-міністр, з яким зустрічався О. Наливайко.

На пленумі одностайно обрано першим секретарем НСЖУ Ліну Кущ, журналістку-переселенку із Донецька Досі вона була членом секретаріату НСЖУ і опікувалася питаннями допомоги журналістам-переселенцям.

http://jerait.com