Під крилами китайського дракону

http://jerait.com

Голова Запорізької обласної організації НСЖУ Наталія Кузьменко побувала у Китаї з групой українських журналістів.

Вже кілька років поспіль українські журналісти вирушають у Китай у творчу подорож. Але ця поїзка була особливою, бо стала можливою за сприяння Генерального консульства КНР в Одесе і, особисто, генконсула госпожї Чжао Сянжун.

Очолював делегацію Юрій Работін – голова Одеської регіональної організації НСЖУ, який зібрав команду авторитетних журналістів з чотирьох областей – Запорізької, Херсонської, Кропівницької та Одеської. Дванадцять медійників, серед яких шестеро заслужених журналістів України, три – голови обласних організацій Наталія Кузьменко (ЗОО НСЖУ), Петро Мельник (КОО НСЖУ), представники телевізійних та друкованих ЗМІ. 

Програма була насиченою та дуже цікавою. Українські журналісти побачили Піднебесну країну з різних ракурсів – історичних, економічних та культурних. Це було відкриття нового сучасного Китаю – потужного, який кожен рік підіймається на нову щабель світового розвитку, лідера у багатьох бізнесових напрямках. Наші уявлення про Китай, як країну ширпотребу, дешевої мануфактури та товарів низької якості, були геть скасовані. Краса та енергетика Чжунго (центральної держави), як у древні часи називали китайці свою батьківщину, визвали у всіх нас, як кажуть, культурний шок.

Наша подорож почалася з Одеси, звідки ми вирушили на Стамбул, а потім в Пекін. Всього дванадцять часів перельоту – і ми у казці. Відпочив у п`ятизірковому готелі, ми приїхали до імператорського палацу Гугун, який мешканці називають Забороненим містом. 500 років поспіль він був резиденцією 24 китайських імператорів та їх сімей. Східна червоно-золота архітектура та розмір споруди - просто неймовірні. Подивитися на цю перлину приїздять туристи зі всього світу. Не менш вражаюча за масштабами головна площа столиці Тяньамен, де розташований Мавзолей Мао Дзе Дуна, Дім народних зборів та обеліск Героям на місті розстрілу китайської молоді.

Все в країні вражаюче велике, навіть чисельність журналістів. У цьому ми переконались на зустрічі за представниками Всекитайської Асоціації журналістів. Як сказала нам секретар секретаріату, у цій творчій спілці – 1,5 млн. членів! Так що Асоціація охоплює й одночасно багато китайських ЗМІ. 

Візитка країни – Велика Китайська Стіна на ділянці Бадалін – ховалася високо у горах серед густів лісів. Але ми все ж таки її догнали. Ця товста кам`яна змія з`явилася недоступної для деяких журналістів нашої команди, не всі змогли піднятися навіть на четверту площадку, але ж підняти наш жовто-блакитний прапор на найвищій досягнутий сходинці ми змогли!

У вечорі нас очікував неймовірний виступ китайських акробатів у створеному для цього театрі. Віртуози, здавалося, не знають про те, що існує сила земного тяжіння: вони, як птахи, літали в повітрі, взбиралися на страшні висоти і танцювали на пальчиках у друг друга на головах.

У Пекіні ми зустрілися з нашими колегами з державного щомісячного журналу «Китай», який має ще чотири дочерні журнали та перекладається на 6 мов. Він вперше вийшов в світ у 1951 році, а тепер входить у Китайську міжнародну видавничу корпорацію. Як розповів нам директор журналу Юй Тао, сьогодні це видання має неабияку популярність, завдяки інтересним та актуальним рубрикам, прекрасним ілюстраціям та доступній журналістський подачі. 

Наступною сторінкою відкриття країні став місто-порт Нінбо, який вважається першим серед портів такого класу. Це стратегичний морський торговий центр, який ще 2 тисячі років тому відігравав значну роль торгового поселення на Великому шовковому шляху. Сьогодні населення города-супутника, чисельністю 8 мільйонів чоловік, працює у порту та на будівництві висоток, які блискучими маяками показують досягнення великої держави сходу. Порт – це величезний монстр, який окупував 1,5 тис. км океанського узбережжя. Звідси відправляються грузи у 500 міст світу, фрахтові перевозки дорівнюють 100 млн. тон щорічно. 

Ще один економічний гігант, який нам показали, - один з 9 заводів автомобільного концерну Джилі, який входить у десятку крупних компаній Китаю. Цей автомобільний гігант має свої вищі навчальні заклади та кілько наукових центрів по всій країні, дизайн-студії у Іспанії та Америці. Концерн дає змогу мільйонам китайців працювати, отримувати стабільну зарплатню, мати соціальний пакет. 

Нас щиро вітали у Канцелярії по іноземним справам міського правління Нінбо. Віце-консул … про досягнення останніх років та планах на майбутнє, а ми, в свою чергу, розповідали, про наші справи та висловили готовність співпрацювати з китайськими колегами. 

Ми й не здогадувались о масштабах місцевої преси. Приїхали на зустріч у медіа-холдинг «Нінбо Дейли» і побачили найсучаснішу споруду з кабінетами американського зразку. Газета щоденна, тому і працює тут 120 журналістів. Але тираж кожного номеру неймовірний – 200 тисяч екземплярів в день! Про що пишуть журналісти і як працює редакція нам розказав …. перший заступник видання. Ми отримали прекрасні подарунки – блокноти та інтер`єрні віяли.

Але це були далеко не всі дива, які зустрічалися нам під час мандрівки Китаєм. Найдрівніша в країні бібліотека Тяньге – це острівок багатовікової мудрості, де зібрані унікальні реліквії писемності, старовинні каліграфічні рукописи та таблички з рисунками. Нам теж довелося приєднатися до мистецтва каліграфії. У культурному центрі майстер …. навчав нас малювати піони – квітковий символ Китаю.

Всю історію заселення території ми побачили у музеї Хемуду, де зібрані унікальні артефакти, відтворені моменти життя китайців у різні часи та архітектури. Це пам`ять поколінь, яку так щільно бережуть китайці.

Здається їх ініціативі та можливостям не має краю. Ми їхали з Нінбо у Шанхай по вантовому мосту, протягом 36 км. Ця унікальна споруда йде через Китайське море, а саме поперек нього! Місцеві кажуть, що через пару років поряд з цим мостом прокладуть новий – для супершвидких сріблястих потягів, і шлях між містами можна буде подолати за 23 хвилини, а не за 3 години як зараз.

Літак ніс назад журналістів з Шанхаю у далеку країну – Україну. І, повертаючись на Батьківщину, ми бажали землякам, щоб і у нас став можливим такий стрибок у майбутнє, який демонструють китайці.

Наталія Кузьменко, Петро Мельник (фото)

Склад делегації:

Юрій Работін – голова ОРО НСЖУ, Петро Мельник – голова КОО НСЖУ, собкор газети «Голос України», Наталія Кузьменко – голова ЗОО НСЖУ, собкор газети «Запорізька правда», Олександр Козир, Тетяна Черевата та Сергій Малей – журналісти ТРК А-1, А-2 (Одеса), Анатолій Жупина – годовний редактор газети «Новий день» (Херсон), Олег Суслов – головний редактор газети «Вечерняя Одесса», Олена Ахінько – оглядач газети «МИГ» (Запоріжжя), Сергій Глебов – ведучий телеканалу «Глас» (Одеса), Валерій Мятович – ветеран журналістики, Володимир Дергачов – професор, доктор наук (Одеса).

http://jerait.com