Пенсійну зрівнялівку скасують - заслужений відпочинок треба або заробити, або "викупити"

http://jerait.com

Так можна коротко охарактеризувати суть і сенс пропозицій уряду України щодо змін у пенсійній системі. Про них журналістам регіональних ЗМІ розповіли на прес-конференції заступник міністра соціальної політики України Микола Шамбір і заступник голови правління Пенсійного фонду Владислав Машкін. В прес-конференції взяла участь і группа запорізьких журналістів.

Йшлося про основні положення законопроекту №6614 "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій" від 22 червня 2017 року. Цей і ще кілька інших відповідних законопроектів з пенсійного реформування, переданих Кабміном в парламент, будуть прийняті народними обранцями вже після депутатських канікул. Пенсійна реформа - одна з основних умов для отримання Україною восени п'ятого траншу МВФ у розмірі 1,9 мільярда доларів. Тому очікується, що буквально вже з першого жовтня цього року вступлять в силу, зокрема, новації уряду по нарахуванню пенсійних виплат.

На що ж звернули увагу журналістів? Перш за все, реформа остаточно скасує зрівнялівку. Розмір пенсій буде залежати від стажу і заробітку, тому буде нараховуватися всім, без винятку, на загальних умовах і за єдиним правилом. "Всі повинні бути в рівних умовах, - каже Микола Шамбір. - Якщо людина працювала, пенсія повинна залежати від двох показників: стажу і заробітку. Це ключове питання". При цьому підвищення пенсійного віку не планується. Разом з тим, в залежності від збільшення страхового стажу, тобто терміну офіційного працевлаштування, протягом якого сплачувалися внески до Пенсійного фонду, людина може піти на заслужений відпочинок, не в шістдесят років, а за власним бажанням пізніше, коли вважатиме за потрібне.

"Завдання, яке стояло перед нами, це посилення страхових принципів, - пояснює Микола Шамбір. - Адже ми мали дуже великий елемент зрівнялівки. Практично інтересу платити внески не було. Тому що дуже часто, виходячи на пенсію, люди бачили, що при однакових умовах пенсія виходить абсолютно різна. В той же час, у людини, яка, можливо, працювала мало і людини, яка працювала багато, дуже часто пенсія виходила однакового розміру ".

Так, в наступному, 2018 році, пенсію зможуть оформити шістдесятирічні громадяни, які мають 25 років страхового стажу. Далі, за кожним роком, показник страхового стажу буде збільшуватися в рік. І так протягом десяти років, поки триватиме перехідний період пенсійної реформи. Тому, в 2019 році - це буде 26 років страхового стажу, 2020 року - 27 і так далі. Зрештою, в 2028 році для шістдесятирічних страхового стажу становитиме 35 років.

Причому, вийти на пенсію може людина зі страхового стажу від 16 до 25 років. Це по міжнародним страховим стандартам. Але, якщо стаж менше 15 років, заслужений відпочинок буде можливим тільки в 65 років. Ті ж, у кого не буде в 65 років п'ятнадцятирічного стажу ,, можуть розраховувати тільки на державну страхову допомогу.

"Пенсія у нас - це не те, що гарантується державою. Пенсія - це те, що людина сама собі заробила, - зазначив Микола Шамбір. – Тож, коли ми з таким ставленням будемо підходити до цього питання, тоді ми будемо розуміти, що кожна людина сама «будує» собі пенсію. Це - одне з ключових питань реформованої пенсійної системи.

Більш детально із запропонованими Урядом законопроектами про пенсійну реформу можна ознайомитися на сайті парламенту.

Петро Олійник

http://jerait.com