Реформуймося, бо ми того варті!

http://jerait.com

Недосконалість чинного закону про реформування комунальних та державних друкованих ЗМІ та протидія з боку місцевих чиновників, яким не потрібна вільна преса – ключові перешкоди на шляху роздержавлення газет. Напрацьовані зміни до законодавства, за умови їх прийняття у Верховній Раді, покликані зняти головні ризики і проблемні моменти. Але і вони не гарантують ідеальних умов роботи для редакцій. Про це ішлося на міжнародній конференції «Реформування державних і комунальних ЗМІ: перші підсумки реформи», що зібрала у Києві керівників регіональних і центральних комунальних та державних видань.

У заході взяли учать представники запорізької журналістської спільноти: Наталя Зворигіна (газета «Запорізька правда», Діляра Кудусова «Новий день», Костянтин Причиненко «Рідний край», Людмила Арман «Таврія», Світлана Карпенко «Трудова слава». Підпорядковані їм видання увійшли у процес роздержавлення, тож редактори мали багато запитань до фахівців і прагнули почути про успішний досвід своїх колег з інших регіонів.

За словами голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України Олега Наливайка, станом на кінець травня повну перереєстрацію здійснили 57 редакцій друкованих ЗМІ, 127 – у процесі припинення. 27 видань очікують перереєстрації, а 36 ще не подали відповідні документи для початку процедури. Одна з причин – зволікання співзасновників.

Пан Наливайко нагадав, що Держкомтелерадіо розробляв свій законопроект щодо внесення змін до Закону про реформування, але відстоюватиме консолідовану позицію з парламентським Комітетом з питань свободи слова, щоб актуальні зміни були якомога швидше прийняті.

- Щонайперше, для нас важливо, аби місцева влада виконувала закон, щоб було передбачено захист майна редакцій, захист редакторів і соціальний захист колективів, – наголосив голова Держкомтелерадіо.

Про свою підтримку процесу реформування комунальних ЗМІ в Україні заявили також представник офісу Ради Європи в Україні Шаїн Аббасов та керівник сектору громадянського суспільства та ЗМІ, Представництвo Європейського Союзу в Україні Коломб де Мерсей.

- Реформа триває і ми підтримуємо цей процес. Офіс Ради Європи розробив онлайн-курс навчання редакторів особливо щодо законодавчої частини, будемо проводити регіональні тренінги, - прокоментував пан Аббасов..

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко наголосив, що для більшості редакцій процес реформування – це історія відстоювання своїх прав.

- Майже щодня офіс НСЖУ отримує прохання про допомогу. Дуже багато органів місцевої влади не хочуть відпускати газети, не приймають відповідних рішень. Часто на перший план виходять майно редакцій та приміщення, дехто боїться, що газета почне критично висвітлювати діяльність. Але водночас, це історія боротьби. Там де є бажання і мужність колективу, закон дає певні важелі захисту своїх прав. Але з цієї боротьби не можна виходити на половині шляху, – зазначив пан Томіленко.

НСЖУ повідомляє, що серед головних недоліків закону, які виправлені в новому законопроекті, – алгоритм дій редакцій, які, крім видання газети, займаються й іншою діяльністю, захист трудових прав редактора, механізми судового вирішення права на роздержавлення тощо. 

Провідні українські медіа-експерти, що долучились до роботи конференції, радили газетярам, як їм господарювати у новому статусі. Зокрема, за словами голови УАМБ Олексія Погорелова, медіа, на жаль, мають низький рівень довіри. Для того, щоб утримати аудиторію, їм треба прагнути бути корисними для свого читача. Насамперед, давати споживачеві не тільки інформацію, а й сервіс, тобто необхідну допомогу чи підказку.

В рамках конференції було презентовано методичні рекомендації «Юридичні аспекти реформування державних і комунальних ЗМІ». Посібник було опубліковано в рамках проекту «Свобода медіа в Україні», що реалізується Радою Європи та ЄС. Авторами є відомі юристи ГО «Платформа прав людини», з якими співпрацює НСЖУ – Людмила Опришко та Олександр Бурмагін.

- Захід виявився надзвичайно корисним, - підтвердила виконуюча обов’язки головного редактора газети «Запорізька правда» Наталя Зворигіна. – Наше видання реформується на другому етапі. На поточний момент у нашої редакції із депутатським корпусом досягнуто повне розуміння подальшої долі «Запорізької правди». Видання виходить у «вільне плавання», і це питання більше не дискутується. За підтримки провідних фахівців та медіа-експертів НСЖУ, представництва Європейського Союзу в Україні, Офісу Ради Європи, офісу координатора проектів ОБСЄ в Україні, певна, процес роздержавлення для нашого видання проходитиме конструктивно. В результаті, наші читачі отримають потужне і якісне ЗМІ, що допомагатиме запоріжцям будувати нову Україну.

http://jerait.com