Територіальна громада вміє все!

http://jerait.com

Запорізькі журналісти взяли участь у прес-турі до Преображенської об`єднаної територіальної громади. Він був організований за сприяння ЗОО НСЖУ в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС). Проект реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.

Створена однією з перших в області, вона за два неповних роки свого існування досягла помітних успіхів. Позитивні зміни помітні буквально у кожному населеному пункті. В цьому журналісти мали змогу переконатися особисто.

На початку зустрічі голова Преображенської громади Володимир Сідун та виконавчий директор Запорізького регіонального відділення асоціації міст України підкреслили головний здобуток: громада знає все, що планується, куди і скільки коштів спрямовується, як вони використовуються. Контроль і активна участь самих членів громади у вирішенні проблем – ось запорука успіху. 

Тут почав функціонувати Преображенський освітній округ, який складається з 3 шкіл. На території громади функціонує КЗ « Центр первинної медико-санітарної допомоги», який має медичну ліцензію. До складу закладу входять 3 амбулаторії та 4 фельдшерські пункти. «Медичний» автопарк поповнився 3-ма санітарними автомобілями. А від німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ надійшло медичне обладнання. Вивезення сміття, благоустрій, обслуговування службового транспорту на території всіх сіл забезпечує створене громадою КП «Відродження». 

Завдяки ініціативі громади, на території реалізовано проект ЄС/ПРООН «Інноваційні енергоефективні заходи з вуличного освітлення», в рамках якого встановлені системи освітлення вулиць в с. Микільське з використанням «енергії сонця» та сонячні батареї для підігріву води в дитячому саду «Ромашка». Минулого року у Преображенській сільській раді було створено відділ з питань державної реєстрації. Наразі 6 державних реєстраторів обслуговують мешканців всього Оріхівського району. 

Щоб не витрачати чималі кошти за проектування вуличного освітлення та за оренду стовпів, мешканцям сіл запропонували встановлення на подвір`ях спеціальних металевих конструкцій з індивідуальним освітленням. 

Дуже болісним для селян залишається питання розпорядження землями, які знаходяться поза межами населених пунктів. Але, як наголосив Ігор Бірюков, проект відповідного закону, запропонований Асоціацією міст України, знаходиться на розгляді у Верховній Раді України. Було підготовлено 45 законодавчих ініціатив, по яких 38 законів вже прийняті. Однією з нових ініціатив Запорізького РВ АМУ є підготовка кадрів для об’єднаних територіальних громад.

Господарі показали журналістам всі об’єкти, яких торкнулися зміни. Перша зупинка - дитячий садок «Ромашка», де виховуються 4 групи дітей різного віку. Нові двері та вікна, новий посуд, нова білизна в спальні, дві нові котельні (газова і на твердому паливі). Вражають і веселі розмальовані стіни, з героями мультиків, казковими деревами, яскравими барвами. Цю красу подарувала дітям співробітниця Маргарита Зозуліна. І смачний запах їжі. До речі, батьки сплачують тільки 40% за харчування, 60% -громада. 

Друга зупинка – Омельницька філія КЗ «НВК «Основа». Нас зустрічає його директор Тетяна Орел та дівчатка та учні в барвистих вишиванках. У школі навчаються – 99 дітей. 76 із них приїздять сюди з 9 населених пунктів на шкільних автобусах. Тут відкриті безліч гуртків, музей історії села та музей під відкритим небом. Учні вирощують лікарські трави та виготовляють фіто чаї, висаджують поля нарцисів та тюльпанів. А на честь колишнього випускника школи, видатного садівника, Героя соціалістичної праці Андрія Єфименка, тут висаджений сливовий сад. Організовано виставку учнівських витворів з дерева та металу, галерею з дитячих малюнків на честь випускника –художника Івана Іванця. В почесному кутку - Прапор школи з гербом, на якому зображені соняшник та лелека. 

В селі Новоселівка староста Олександр Шевченко показав журналістам сільський Будинок культури, на реконструкцію якого виділено субвенцією близько 1 млн грн. та адмінбудинок, частина якого вже відремонтована. Тут розмістилися сільська рада, бібліотека, центр надання адмінпослуг, амбулаторія сімейної медицини, музична студія.

Остання зупинка - Преображенська амбулаторія загальної практики сімейної медицини, яку очолює головний лікар Вікторія Козир. Всього в громаді 3 амбулаторії і 5 лікарів. У кожного – окремий кабінет, оснащений сучасним медичним обладнанням. 

І головне, що всюди, де побували журналісти, вони зустрічали небайдужих, відданих своїй справі людей. Одна з них - заступник голови громади Ірина Дроздова, весь час супроводжувала їх, розповідала, ділилася планами і задумами. Все побачене переконало: реформа місцевого самоврядування дає вагомі результати. 

Олена Морозова, фото Світлани Костюк

http://jerait.com