Безпека журналістів: базовий стандарт вільних медіа

http://jerait.com

Саме цій темі була присвячена регіональна дискусія, організатором якої виступила Національна спілка журналістів України за підтримки Запорізької обласної організації НСЖУ.

Поспілкуватися з представниками запорізьких мас-медіа до нашого міста прибула міжнародна делегація у складі Айдара Ботагарова, радника Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ, Надії Ажгіхіної, Ніколя Ебнотера, керівника проектів Бюро Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ та в. о. голови НСЖУ Сергієя Томіленка.

У дискусії взяли участь керівники та журналісти телеканалів, радіо, газет, інтернет-видань Запоріжжя, Бердянська, Токмака, головні редактори районних газет, студенти та викладачі факультету журналістики КПУ.

Ключові теми для обговорення – нагальні питання безпеки журналістів, міжнародні зусилля по боротьбі з безкарністю за злочини проти журналістів, свобода слова і плюралізм думок в часи конфліктів, боротьба з пропагандою війни і насильства, варіанти допомоги українським журналістам, що опинились у скруті, з боку міжнародних організацій, які опікуються питаннями свободи ЗМІ.

Сергій Томіленко розповів про існуючі ганебні випадки утиснення та фізичної агресії з метою перешкоджання правам журналістів, які висвітлюють «гарячі» теми. Розпочато ревізію всіх подібних випадків, починаючі з Майдану (кінець 2013 року), щоби взяти під громадський контроль та за допомогою міжнародних організацій захистити журналістів, що потерпають від свавілля нападників, доводити питання до покарання винних. Іншого шляху не може бути, бо безкарність провокує безкарність!

Показовими прикладами насильства є побиття фотокора Ігоря Єфімова в Черкасах та кореспондента телекомпанії «ЮГ» Володимира Головатюка в Бердянську. Сергій Томіленко також підкреслив, що Запорізька обласна організація НСЖУ, яка є найкращою регіональною творчою спілкою, веде активну роботу проти перешкоджання професійній діяльності журналістів районних газет, зокрема «Нова Таврія», «Розінформ», «Трудова слава», «Наше місто Токмак». Дієвим інструментом у боротьбі з безкарністю є громадський контроль, гласність, солідарність.

Представники ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Айдар Ботагаров та Ніколя Ебнотер розповіли журналістам про досвід міжнародних організацій у питаннях захисту журналістів, створення в суспільстві атмосфери взаємної поваги, терпимості, плюралізму, що, в свою чергу, повинно сприяти прогресу в розповсюдженні інформації, в тому числі, «відважної» журналістики. Представник ОБСЄ Дуньє Міятович, яка бореться проти пропаганди насильства, неодноразово приїздила до Київа, Харкова та Одеси, з метою поближче ознайомитися з подіями, які виникли в Україні з кінця 2013 року.

Ключовими в боротьбі за безпеку журналістів постають питання професійної солідарності із залученням громадської аудиторії. Важливим моментом є офіційні звернення в прокуратуру, органи МВС, до суду з метою накопичення «історії». Та, у разі негативного розгляду скарг, подальшого звернення до НСЖУ і міжнародних організацій.

Перші звернення по допомогу пролунали безпосередньо під час дискусії.

Про свою боротьбу проти свавілля і перешкоджання журналістській діяльності розповідали Наталя Зворигіна, в.о. головного редактора газети «Запорізька правда», Андрій Бартиш, головний редактор газети «Горожанин Инфо», Володимир Головатюк, журналіст телеканалу «ЮГ».

Конкретні приклади для допомоги та подальшої боротьби за професійну безпеку пролунали. Журналістська спільнота за підтримки представництва ОБСЄ з питань свободи ЗМІ продовжує опікуватися безпекою своєї професійної діяльності проти безкарності за злочини проти журналістів, за свободу слова і плюралізм думок.

Олена Морозова

http://jerait.com