За досвідом – у Польщу

http://jerait.com

Журналісти газети «Таврія», «Новый день», «Слово трудівника» взяли участь у проекті «Інституційна підтримка – активізація місцевих ЗМІ в місії інформування про реформу децентралізації в Україні». В рамках проекту передбачався тренінг із журналістами, роз'яснення суті процесів децентралізації та вивчення конкретних прикладів самоврядування у Польщі.

Чого ж вдалося досягти полякам за ці 25 років? Їдемо за досвідом.

Нас, як журналістів, під час поїздки цікавило усе, кожна деталь. Та з найбільшим нетерпінням і цікавістю чекали відвідування редакцій місцевих видань. В умовах роздержавлення комунальних ЗМІ для нас безцінною стала інформація, отримана під час зустрічей із польськими журналістами. Польща пройшла шлях, яким ми йдемо сьогодні, ще 20 років тому. У наших західних сусідів немає комунальних видань. В 90-х роках переважна більшість місцевих газет зникли, а на їх місці з'явилися нові приватні видання. На ринок інформації у Польщі прийшли великі німецькі концерни. Журналістика тут, це, передусім, бізнес, а не інструмент обслуговування місцевої влади. Ми побували в гостях у різних видань. Деякі з них входять до складу великих концернів («Західний Щоденник» у Катовіце, «Газета Виборча» у Вроцлаві). Інші газети створюються як додаток до сайту новин («DDZ24» у Дзержоньові, «Міський експрес» у Проховіце). Тут не помітно зловіщих тенденцій зникнення друкованих ЗМІ, про які віщували дослідники у недалекому майбутньому. Навпаки, газети прекрасно співіснують з Інтернет-виданнями та телеканалами. І способи заробітку у видань різні. Одні видання заробляють на реалізації газет, інші – на продажу площі під рекламу та співпраці з місцевими органами влади.

Однією з важливих рис громадського суспільства є розвиток громадських організацій. Під час візиту до Польщі наша делегація мала низку зустрічей з представниками різних громадських організацій, і ми на конкретних прикладах побачили, що громадське суспільство у Польщі працює. У Вроцлавському центрі підтримки неурядових організацій «Сектор 3» журналістам розповіли про умови, в яких функціонують громадські організації в Польщі, та методи їх підтримки. В Польщі діє програма, за якою кожен громадянин може вказати у декларації, щоб 1% від податків на його прибутки перерахували на користь громадським організаціям, що несуть суспільне благо. Платник сам має право обрати, якій організації перерахувати кошти. Проект «Сектор 3» фінансується з бюджету. Будь-яка громадська організація Вроцлава може звернутись в «Сектор 3» для надання приміщень, адреси, інформаційних послуг та навчання.

Дарина РОМАНІЧЕНКО, кореспондент газети «Токмак» 

(продовження буде)

http://jerait.com